Doğaya öykünme; Art Nouveau mimarlığı
Mimesis to nature; Art Nouveau architecture
- Tez No: 201113
- Danışmanlar: PROF. DR. T. NUR ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Antik çağlardan günümüze insanoğlunun yaşam biçimini, kültürünü inceleyen felsefenin temeli doğa olarak kabul edilmektedir. Yaratıcılığı ve insan emeğini simgeleyen, içinde soluk alıp verdiğimiz fiziki çevreyi biçimlendiren mimari tasarım, doğayla sürekli etkileşim içerisindedir. Doğaya öykünme, doğayı taklit eden bir düşünce olmakla sınırlı kalmayıp doğadan öğrenen, esinlenen, doğayı yorumlayan bir yansıma olarak kabul edilmektedir. Öykünme, doğanın gözle görülmeyen, insanın içgüdülerine seslenen yanlarını tanımlamakta ve yaratıcılıkta doğallığı aramaktadır. Bu bağlamda doğaya öykünme düşüncesinin romantik yaklaşımı tanımlanmaktadır. Doğa-insan ilişkisi insan aklının doğaya egemen olmasıyla değişmiştir. İnsan doğadan, parçası olduğu bütünden kopmaya başlamıştır. Bilim ve teknolojinin ilerlemesinin doğa üzerindeki olumsuz etkilerini gidermeye ve önlemeye yönelik çalışmalar önem kazanmıştır. Bu bağlamda doğaya öykünme düşüncesinin pragmatik/faydacı yaklaşımı tanımlanmaktadır. Sonuçta her iki yaklaşımda da doğa ile uyumlu, doğaya öykünen bir anlayış yatar. Endüstrileşmeyle birlikte üretim ilişkileri değişmiştir. Makineleşme üretim hızını arttırırken insanın üretim ortamından uzaklaşmasına ve doğaya v yabancılaşmasına neden olmuştur. Bu, dolayısıyla bireyin bizzat dahil olduğu, haz aldığı, çeşitlilik içeren doğal üretim aracı olan ?el?in yerini makinelerin ürettiği standart, seri, basmakalıp üretim araçlarına bırakmakta ve insanın doğasından uzaklaşmasına, ona yabancılaşmasına neden olmaktadır. Bu karmaşa, dönemin mimarlığına da yansımakta ve 19. yüzyıl, mimarlık tarihinde kırılma noktası kabul edilmektedir. 19. yüzyılın sonunda kendini gösteren Art Nouveau Mimarlığı, bilim ve teknolojiyi yadsımadan, endüstrileşmenin olanakları ile geleneksel üretim biçimleri arasında uzlaşma sağlayan bir mimarlık anlayışı olarak ortaya çıkmış ve geniş yankılar uyandırmıştır. Doğa formlarına sıkça rastlanan ve el emeğine değer veren Art Nouveau Mimarlığı'nın coşkulu, heyecan içeren tasarım örnekleri üzerinden doğaya öykünen romantik yaklaşım, teknolojinin getirdiği olanakları kullanmasıyla da pragmatik yaklaşım getirilmektedir. Ancak doğanın tahribine engel olan bir üslubu yoktur, bu nedenle pragmatik yaklaşım ile birebir örtüşmez. Günümüzde doğayı korumaya yönelen, doğayla uyumlu tasarım anlayışlarına ve doğala geri dönme çabaları doğmakta bu bağlamda doğaya pragmatik yaklaşımlara gerek duyulmaktadır. Ekolojik mimari, sürdürülebilir mimari vs. gibi doğanın dengelerine özen gösteren anlayış, günümüzün mimarlık ortamında yer bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the Archaic Ages up to today, the basis of the philosophy that searches the living style and culture of human being is accepted as nature. The architectural design which symbolizes creativity and human labor and shapes the physical environment in which we breathe is always in contact with nature. Imitation to nature is not only limited by being a thought imitating the nature, but it is also accepted as a reflection that learns and is inspired by help nature, and interprets the nature. Imitation defines the forms of nature that can not seen by eye and calls to the instinct of human being, and looks for the natural state at creativity. On this context, the romantic approach of thinking the imitation to nature is described. The relation of nature ? human has changed by human mind?s being dominant for nature. Human has started to break off the nature, off the whole the part of which it is. The studies on eliminating and stop the negative effects of developing science and technology over nature has been important. On this context, the pragmatic / benefiting approach of the thought for imitation to nature is defined. As a result, there exists an understanding which is harmonious with nature at both approaches and imitates to nature. vii Together with industrialization, the relations of production have changed, too. While mechanization is increasing the speed of production, it causes the human to go away the place of production, and being stranger to the nature. In this way, the standard and serial means of production through machines replaces ?hand? which is natural means of production in which individual takes place, and he gets pleasure from, and it causes human get away from his nature and be stranger for it. This complexity gets reflected to the architecture of the term, and it is agreed as the breaking point in the architectural history of 19th century. Art Nouveau architecture, which appeared at the end of 19th century, revealed as an architectural understanding which constitutes an agreement with the possibilities of industrialization and the traditional production styles without rejecting science and technology, and created tremendous reflections. Pragmatic approach is reached by the romantic approach of Art Nouveau Architecture imitating to nature, whose natural forms are often met and which appreciates hand made labor, through its enthusiastic and excited samples of design, by also using the possibilities of technology. However, nature hasn?t got a skill to stop destruction, for this reason it can?t overlap with pragmatic approach one to one. Nowadays, the efforts to protect the nature with the design understanding harmonious with nature appears, and to return to natural way; on this context pragmatic approaches to nature are required. The understanding that gives importance to the balances of nature like ecological architecture, sustainable architecture, etc. exists at our current architecture.