Değişen tüketim kültürü ve serbest zaman etkinliklerinin yeni kamusal mekanı: Ankara Atakule ve Ankamall alışveriş merkezleri örneği
Changing consumption culture and development of new public spaces for leisure time activities: Ankara Atakule and Ankamall shopping centers
- Tez No: 201121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Modernite projesi ile birlikte toplumsal yaşantı içerisindeki sosyal deneyimlerin dönüşüm süreci de başlamaktadır. Bu sosyal dönüşüm sürecinde ortaya çıkan yeni üretim modelleri; kurumsal ilişkilerle birlikte yeni anlamlar kazanan toplumsal ve mekansal değerler bulunmaktadır. Bu dönüşüm sürecinde, toplumsal yaşamda yeni bir kavram olarak ortaya çıkan serbest zaman (leisure time), farklı kullanım değerleriyle sosyal yaşamı düzenleyici bir unsur olarak önem kazanırken, toplumdaki bireylerin gündelik hayatındaki etkinliklerinin de önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Serbest zamanlarını tüketim yoluyla geçirme çabası içinde olan insanlar için, kent içi kamusal alanlardan sonra, tüketim mekanları önem kazanmaktadır. Serbest zamanın ticarete yatkın doğası ve tüketim aktiviteleriyle ilişkisi nedeniyle tüketim merkezleri yaygınlaşmaktadır. Bu mekanlar; tüketim olgusunun, ihtiyaçları gidermenin dışında serbest zaman etkinliği olduğunu gösteren sosyal ve kültürel mekanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, serbest zaman kavramının dönüşümü ve günümüzdeki tanımı yeni kamusal alanlar olarak görülen tüketim mekanları üzerinden v incelenmektedir. Tezin kavramsal çerçevesi hem serbest zaman ve mekan ilişkisi; hem de serbest zaman ve tüketim ilişkisi üzerine kurgulanmaktadır. Örnekleme alanı olarak Ankara'nın ilk alışveriş merkezi olan Atakule Alışveriş Merkezi ve son dönem örneklerinden Ankamall Alışveriş Merkezi ele alınmaktadır. Bu bağlamda serbest zaman pratiklerinin, tüketim alışkanlıklarının son 20 yıl içerisinde geçirdiği dönüşüm ve bunun kamusal mekanlardaki yansıması bu iki örnek üzerinden belgelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The transformation process of social practices has been started with the rise of the modernity project. During this transformation process new production models are introduced, institutional relations, social and spatial values are produced and gained new meaning. Leisure time has emerged as a new concept in social life and gained importance as an organizing element of social life at various stages. The concept of leisure time, as a significant result of modernism starts to change social values and becomes an effective part of society?s daily activities. Besides public spaces in cities consumption places gained importance for people to spend their leisure time by consumption activities. As a result of this, the advantage of leisure time enchancing trade and consumption activities, consumption centers became common in cities. Such spaces became proper places for leisure time activities besides meeting the requirements of the citizens. This thesis aims to investigate the development of leisure time as a new concept and transformation of social practices as a result of new consumption culture. Finally, the thesis focuses on the emergence of new public spaces, especially new age shopping centers developed as a result of this consumption culture and new vii concept of leisure time. The conceptual framework of the thesis will develop around the relation between the concept of; leisure time- space and leisure timeconsumption. As a case study in Ankara, Atakule Shopping Center which is the first shopping center in Ankara and a recent example Ankamall Shopping Center are evaluated in the thesis. By this way, transformation of consumption activities and leisure time activities developed in last 20 years and their reflection on spatial and social structure of public places are investigated.