Üretim merkezlerinden hammadde taşımacılığının karayoluna etkileri
The effects of the rawmaterral transportation from procuction units on the hisway
- Tez No: 201120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizde yük taşımacılığının %92'si karayolu üzerinden yapılmaktadır. Günümüzde bu durumun ülke ekonomisine getirdiği yük tartışılmakta ve ülkesel ulaştırma politikalarının AB uyum süreci de göz önüne alınarak yük taşımacılığının karayolundan diğer ulaşım türlerine aktarılması için çalışmalar yürütülmektedir. Ülkesel ölçekteki bu çalışmalar, kent ölçeğine inildiğinde geçerliliğini yitirmektedir. Ülkemiz kentlerinde üretim ve tüketim mekânları arasındaki ulaşım ilişkisi de karayoluna bağımlılık göstermektedir. Bunda kapıdan kapıya nakliyatın getirdiği kolaylıkların yanı sıra diğer ulaşım türlerini kullanma alışkanlığının hiç olmamasının da etkisi vardır. Diğer ulaşım türlerine oranla oldukça maliyetli olan karayolu ulaşımının, demiryolu ile dağıtımın mümkün olduğu yük ve güzergâhlar için dahi tek alternatif olarak görülmesi, Ankara'da kent içi ulaşım problemlerini çözümsüz bir noktaya getirmektedir.Bu çalışmada, Ankara kentinde bulunan çimento fabrikaları, taş ocakları ve beton santralleri arasındaki ulaşım ilişkisi örneğinde, kent içi yük taşımacılığının yapısı ortaya konulmaktadır. Detaylı bir saha araştırması sonucu elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Ortaya çıkan tablo, Ankara'da v kent içi ulaşımda karayolu-demiryolu karşılaştırmasında demiryolunun gündeme bile getirilmediğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın son bölümünde Ankara'da kent içi yük taşımacılığının olumsuz etkilerinin azaltılıp iyileştirilmesi için öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, 92% of freight transport is realized on roads and highways. Today, the burden of that situation on country's economy is discussed and studies to shift freight transport to other modes are conducted. These countrywide studies lose their validity in urban scale. The transport relationship between production and comsumption places in our cities are also dependent to roads and highways. Among its reasons, the advantages of door-to-door transport together with lack of habidute of using other modes of transport are considered. That freight transport on roads and higways is seen as the only alternative even in the routes where railway alternative exists, brings the urban freight transport in Ankara to a point far from any solution. In this study, in the case of the transport relationship between the concrete centrals, the concrete factories and the stone quarries in Ankara, the structure of urban freight transport is examined. The data, wich were obtained through a detailed field research, show that in a comparison of highways versus railways, railways are not taken even in the agenda. In the final part of our study, some ideas to minimize and rehabilitate negative effects of freight transport in Ankara will be discussed.