Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi'ndeki Therevidae (Diptera) örneklerinin sistematik ve faunistik değerlendirilmesi
Systematical and faunistical evaluations on specimens of Therevidae (Diptera) in Zoology Museum of Gazi University
  1. Tez No: 201128
  2. Yazar: SEMRA PINAR KIZILTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalısmada 1999-2007 yılları arasında Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesinde bulunan Türkiye'nin çesitli bölgelerinden farklı tarihlerde toplanan 318 örnek değerlendirilerek toplam 6 cinse ait 29 tür tespit edilmistir. Bunlardan Thereva unica Haris, [1780], Thereva affinis Kröber, 1913, Thereva binotata Loew, 1847, Thereva cinifera Meigen, 1830, Thereva fulvibarba Kröber, !912, Thereva glaucescens Kröber, 1912, Thereva lanata Zetterstedt, [1838], Thereva nitidifrons Kröber, 1913, Thereva pilifrons Kröber, 1912, Thereva tuberculata Loew, 1847, Thereva tristis Loew, 1847, Thereva valida Loew, 1847, Salentia fuscipennis Costa, 1857 cinsleri Türkiye faunası için ilk kez kaydedilmistir. Ayrıca bu çalısmada su ana kadar bilinen türlerden farklı ve bilim alemi için yeni olabileceği düsünülen Acrosathe cinsine ait 1, Pandivirilia cinsine ait 1 ve Thereva cinsine ait 3 tür tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, 318 specimens which were collected from different parts of Turkey between 1999-2007, were evaluated and 29 species from 6 genus were identified. Thereva unica Haris, [1780] , Thereva affinis Kröber, 1913, Thereva binotata Loew, 1847, Thereva cinifera Meigen, 1830, Thereva fulvibarba Kröber, 1912, Thereva glaucescens Kröber, 1912, Thereva lanata Zetterstedt, [1838], Thereva nitidifrons Kröber, 1913, Thereva pilifrons Kröber, 1912, Thereva tuberculata Loew, 1847, Thereva tristis Loew, 1847, Thereva valida Loew, 1847, Salentia fuscipennis Costa, 1857 are new records for Turkish fauna. Also, 1 species from Acrosathe, 1 species from Pandivirilia and 3 species from Thereva are considered to be new for science. As a result of this study, descriptions of species, information about localities, vii distribution in World and Turkey with identification keys of species and distribution maps for the research area are given and male genitalia of each species are illustrated.