Tarihi kent merkezlerinde planlama sorunları, Ankara Ulus Tarihi Kent Merkezi koruma ıslah imar planı örneğinin incelenmesi
Planning problems at historic city centers, case study of Ankara Ulus Historic Center urban regeneration project
- Tez No: 201127
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY TÜDEŞ, YRD. DOÇ. DR. ŞULE TÜDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Koruma amaçlı planlamanın uygulama sürecinde gerek yasal gerekse yönetsel boyutlarıyla oldukça zorlayıcı ve karmasık bir içerik yer alır. Planların uygulanmasında karar mekanizmalarını elinde bulunduranların koruma yaklasımları, koruma mevzuatındaki son dönem degisiklikleri, bir dönem yürürlüge konan yasal sürecin getirdigi olumlu yaklasımlara ragmen yerini koruma kaygısı olmayan içeriklere bıraktıgı görülmektedir. Koruma kaygısı çerçevesinde yürürlüge konmus 2863/5226 sayılı yasalara ragmen tarihi kent merkezleri için hazırlanan planlarda yerel yönetimlerin yeterli kararlılıkta olmamaları, finansal sorunlar, kalifiye personel yetersizligi, mülkiyet yapısının küçük parsellerden olusması ve karmasıklıgı gibi nedenler sayesinde uygulama sorunları yasanmaktadır. Tüm bunlara ilaveten imar rantı baskılarıyla koruma mevzuatında yapılan degisiklikler ve yenileme içerikli yaklasımların eklenmesi ile tarihi kent merkezlerinde korumayı mümkün kılan yaklasımlardan uzaklasıldıgı, 5366 sayılı yasa çerçevesinde olusturulan mevzuat yapısı ile tarihi kent merkezlerimizin korunmasının mümkün olmadıgı, arastırma alanında yapılan belirlemelerle tezde tespit edilmistir. Tarihi kent alanlarının planlanmasında, koruma-yasatma dengesi içerisinde korumayı mümkün kılan, yerel yönetimlerin koruma amaçlı planlamayı hayata geçirmesini saglayacak kararlılıkta olmalarını zorlayıcı, finansal ve katılım içerigi olan, koruma amaçlı planlamada ihtisaslasmayı saglayıcı ve müdahale edilen hukuksal ve sosyal bir olgu olarak mülkiyeti göz önüne alan yasal düzenlemelere ivedilikle ihtiyaç duyulduguna çalısmanın sonucunda ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Planification that aims preservation or protection has a very complicated content from legal and managerial aspects during its application process. As we can see from the recent changes, decision makers? approach has evolved to become less protector despite the temporary optimism that had been demonstrated for a certain period. Even after the laws 2863/5226, application problems of historical city centers planification are faced due to lack of determination of local administrations, financial issues, insufficient number of qualified personnel, complicated structure and small size of private properties. On top of these, the changes in protective legislation due to benefit expectators? pressure, and modifications aligned with renovative approach has made it even less easy to preserve and protect historical city centers. This thesis brings to evidence via the findings at its research region that it is not possible to preserve our historical city centers with the legislative framework of article 5366. The conclusion of the thesis is that legislative regulations which have financial and participative aspects, which will permit preservation during the preservationhabitation balance, which will provide specialisation and will consider property as a legal and social entity are urgently needed