Orta derecede yüksek bir rakımda (1869 M. Erzurum) 0,5-6 yaş arası sağlıklı çocuklarda rutin hematolojik değerler
  1. Tez No: 20113
  2. Yazar: V.MELTEM ENERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET 1869 Metre yükseklikte yaşayan 673 sağlıkla çocuktan alman kan Örneklerinde“Cell-Dyn 1500 ”isimli otamatik hematoloji analizleri ile 15 adet (WBC,LYM,GRAN,RBC,HGB,HCT,MCV,MCH,MCHC,RDW,PLT,MPV,PCT,PDW) rutin hematolojik parametreye ait ölçümler elde edildi* Referans popülasyonlar oluşturmak üzere;“ailede kişi başına düşen gelir”,“anne-babanın eğitim seviyesi”,“beslenme durumu”ve“ antesedan enfeksiyon”şeklin deki faktörlerin her biri parametre üzerine etkileri araştırıldı.En düşük gelir seviyesine sahip olan grubun HGB değerleri diğer gruplarınkinden düşüktü, Anne baba eğitim seviyesi en düşük olan grup ile daha yüksek eğitim seviyesine sahip grupların verilerinin karşılaştırılmasında farklılık görülmedi.Antesedan enfeksiyon varlığının sadece trombosit sayıları üzerine (sayıyı artırıcı yönde)bir etkisi tespit edildi.Bu faktörlere göre bölünmüş alt gruplardan hematolojik parametrelere etkisi bulunanlar ayıklanarak oluşturulan değiştirilmiş yeni pepülasyonlara ait histogramlar elde edildi ve“Gaussian”tarzda dağılıma sahip oldukları gözlendi.Değiştirilmiş bu popülasyonlar- da, ilgili parametrelerin yaşlara ve cinsiyetlere göre ortalamaları ve + 2 SD hesaplandı. Taş ve cinsiyet faktörlerinin bu parametrelere etkisi de araştırıldı ve klinik kullanıma kolaylık sağlamam üzere gruplandırılmış yaşlara göre“referans değerler”elde edildi. Elde ettiğimiz referans değerlerden HGB,HCT, RBC ve MCT'nin deniz seviyesindeki değerlerden yüksek olduğu gözlendi. Diğer parametreler üzerine yüksekliğin her hangi bir etkisi görülmedi.,
Özet (Çeviri)
ROUTİNE HEMATOLOGICAL RWBHEHCE VALUES 0,5-6 AGED HEALTHY CHILDREN LITOFG AT AF İHTERMSDİATE ALTITUDE (1869 m,ERZURUM) SUMMARY fifteen parameters related to routine hematological measurements were determined in blood samples obtained from 673 healthy children living at 1869 meters altitude. To form refe rence populations, factors of children such as“parent's educati on degree”,“par capita income”,“nutritional status”,“antece dent infection”were carefully recorded and their effects on each parameter were evaluated. The group wMiah, had the lowest income had lower HGB values than the other groups. The re was no difference amono the values of various education groups. Antecedent infection had effect only on platelet count by increasing it. Of subgroups divided according to the factors, those which had effect on hematological parameters were excluded from the study. Histograms obtained for modified populations was of“Gaussion ”typay Means and + 2 Sd related to age and sex were calculated in these modified populations.Effects of age and sex factors on these parameters were also calculated and reference values were obtained according to grouped ages to facilitate clinical use. Of reference values found by us HGB,HCT,RBC and MCY were higher than those of sea levels.Altitude had no effect on other parameters.