Üriner sistem infeksiyonlu hastaların idrarlarından izole edilen mikroorganizmaların üçüncü kuşak sefalosporinler ve aminoglikozidlere karşı duyarlılıklarının kinolon grubu antibiyotiklerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 20114
  2. Yazar: MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi çeşitli klinik ve polikliniklerden idrar yolu infeksiyonu şüphesiyle 01.10.1990 - 01.11.1990 tarihleri arasında kültür yapılmak üzere mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen ve bakteri üreyen 100 örnek ten izole ettiğimiz mikroorganizmaların yüzde 65.0' i kadınlarda, yüzde 35. 0' i erkeklerde olarak saptanmıştır. Üteyea mikroorganizmaların yüzde ?4-.0'ü yetişkinlerde, yüzde 26.0' sı çocuklarda idi. Ürettiğimiz mikro organizmaların yüzde 60. O1 1 E.coli, yüzde 13.0'ü Ente- robacter aerogenes, yüzde 11. 0" i pseudomonas aerugino sa, yüzde 8. O1 i Proteus, yüzde 8.0' i Staphylococcus aureus olarak saptandı, üreyen mikroorganizmaların ka dınlardaki dağılımı E.coli 44 (% 73» 3), Pseudomonas aeruginosa yedi (% 63.7), Staphylococcus aureus altı (% 75»0), Enterobacter aerogenes altı (°/o 46.1), proteus iki (% 25.0), erkeklerdeki dağılımı ise E.coli 16 (% 26,7)» Enterobacter aerogenes yedi (% 53*9)» Pro teus altı (% 75*0), pseudomonas aeruginosa dört (%36.3), Staphylococcus aureus iki (% 25.0) olarak saptadık. Üçüncü kuşak sefalosporinlerden seftriaksonun et kisi en yüksek düzeyde yüzde 87.5 olarak, staphylococcus aureus 'lara en düşük düzeyde ise Proteus' a karşı yüzde 37.5 olarak belirlendi, Aminoglikozidlerden tobramisinin-43- etkisirii en yüksek olarak Proteus' ta yüzde 75«0, en düşük olarak Staphylococcus aureus1 ta yüzde 25.0 ola rak etkili olduğunu saptadık. Kinolon. lardan siprof- loksasinin etkisini en yüksek düzeyde Proteus' ta yüz de 75*0, en düşük düzeyde ise pseudomonas aeruginosa' da yüzde 36.4 olarak etkili olduğunu saptadık. Bu antibiyotiklerden seftriakson ve tobramisi- nin siprofloksasinle karşılaştırılmasında, seftriakso- nun üriner sistem infeksiyonlarında siprofloksasine karşı önemli bir üstünlüğü olmadığı, ancak siproflok- sasinin tobramisine göre üriner sistem infeksiyonla rında dana etkili olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OW-TEE SENSITIYITX OF MICROORGÂIISİS TO THIRD GElERâTIOE CEPHALOSPORIN MD AMIKOGLIGOSI» DES WITH THAT TO ÇffJIBCMm GROUP ANTIBIOTICS IH URIMARX SİSTEM IHfECT 101" SIÎMVIAEY This study was performed an 100 patients with uri nary system infection, who were admitted to several clinics and polyclinic» ©f Research Hospital Atatürk university, t>@tw©©a 01.10*1990 - and 01. 11* 1990* fn© urine samples were cultured and the microorganisms were recovered* The sensl- vity of the microorganisms to the third generation cephalo sporin (ceftriaxone) amin©glye©sydes (tobramycin©), and quinolon group antibiotics (ciprofloxacin©) was investiga ted* It was concluted that there was n© significant diffe rence in the sensitivity of ceftriaxone and ciprofloxacin©» hut there was a better sensitivity in ciprofloxacin© than tobramycin© in urinary tract infections*