Alüminyum matrisli SiC parçacık takviyeli kompozitlerin mekanik alaşımlama yötemiyle üretimi ve kuru aşınma davranışlarının incelenmesi
Production of SiC particle reinforced aluminium matrix based composites by mechanical alloy method and investigation of their wear behavior
  1. Tez No: 201130
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalısmada, mekanik alasımlama metodu ile farklı boyut ve oranlarda SiC partikülleri ile takviyelendirilmis Al esaslı Metal matrisli kompozitler (MMK) üretilmis ve kuru asınma özellikleri arastırılmıstır. Toz karısımları, 450 dev/dak hızda bilyeli dikey degirmende 1,5 ve 3,5 saat karıstırılarak hazırlanmıstır ve daha sonra 650 MPa'da bir kalıpta preslenerek dairesel numuneler üretilmistir. Elde edilen blok numuneler 600 ºC'de 2 saat Ar atmosferi altında sinterlenerek MMK numuneler elde edilmistir. Sinterleme sonrası üretilen MMK'lerin yogunluk, porozite, sertlik ölçümleri ve mikroyapı incelemeleri yapılmıstır. Buna ilaveten, asınma deneyleri pin-on-disk cihazında sabit hızla farklı yükler altında gerçeklestirilmistir. Asınmıs yüzeylerin Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Elementsel noktasal analizleri (EDAX) yapılmıstır. Yogunluk ölçümleri, porozitenin çok düsük oldugunu, partikül oranının artması ve boyutunun düsmesi ile porozite oranının arttıgını göstermistir. MMK'lerin sertligi ise, genelde takviye oranının artması ile orantılı olarak arttıgı gözlenmistir. Optik mikroskop ile mikroyapı incelemeleri partikül boyutunun artması ile homojen bir dagılım saglandıgını göstermis, düsük boyutlu partiküllerin partikül topaklanmasına ve porozite olusumuna neden olduklarını ortaya çıkarmıstır. Buna ilaveten, yapılan asınma deneylerinde MMK'de seramigin tane boyutu küçüldükçe agırlık kaybının arttıgı görülmüstür. Fakat v takviye oranının artması ile sertlik degerleri artmıs agırlık kaybı ise azalmıstır. Ayrıca yapılan tüm deneylerde yük arttıkça agırlık kaybı artmıstır. Asınma deneyleri sonrasında MMK'in SEM incelemelerinde; agır yüklerde oksitlenme ve plastik deformasyon hakim iken düsük yüklerde ise oksidasyon ve kraterlesmenin baskın oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this work, Al alloy (Al-2014) based Metal Matrix Composites (MMC?s) reinforced with varying size and weight fraction of SiC particles have been produced by using a mechanical alloy method and their dry wear behaviour have been investigated. Powder mixtures, consisting of Al and the various amounts of SiC particles were prepared by mixing in a vertical ball mill for 1,5 and 3,5 hours at a rotational speed of 450 rpm. Then the cylindrical sipecimens were obtained by pressing these powder mixtures in a die at 650 MPa pressure. The produced samples were sintered at 600 ºC for 2 hours in a pipe type of sintering furnace under a control of argon gas. Optical microscopic examination, hardness, density and porosity measurements were carried out. In addition, wear tests were performed in a pin-on-disc type of wear machine under different loads at a fixed speed. Furthermore, scanning electron microscope (SEM) and energy dispersive X-ray (EDAX) analysis were used to characterize the worn surfaces of composites. The density measurement showed that the samples contained a little porosity, and the amount of porosity in the composites increased with increasing volume fraction and decreasing size of particles. Optical microscopic observation of the microstructures revealed that the dispersion of the coarser sizes of particles was more uniform while finer particles led to agglomeration of the particles and porosity. In addition, the vii experimental results indicated that weight loss increased with decreasing particle size. However, the weight loss also decreased significantly with increasing SiC content in the composite due to its hardness. Moreover, the wear rates of all samples increased with increasing loads at all wear tests. Furthermore, SEM examination showed that the wear mehanism was oxidation and plastic deformation under higher load conditions, but oxidation and crater were dominant under lower testing conditions.