SiC parçacık takviyeli 7075 alüminyum alaşım matrisli kompozit malzemlerin difüzyon kaynağı
Diffusion welding of SiC particle reinforced 7075 aluminium alloy matrix composites
- Tez No: 133450
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜRLER, PROF. DR. MEHMET TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
SiC PARÇACIK TAKVİYELİ 7075 ALÜMİNYUM ALAŞIM MATRİSLİ KOMPOZİT MALZEMELERİN DİFÜZYON KAYNAĞI (Doktora Tezi) Mustafa AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada, metal matristi kompozit malzeme (MMK), ergimiş metal karıştırma (vortex) yöntemiyle üretilip, diffizyon kaynak yöntemiyle birleştirilmiştir. MMK malzeme, 7075 alüminyum alaşım içerisine ortalama 40 mikron boyutlarında SiC parçacıktan ağırlıkça %3 ilave edilerek üretilmiştir. Üretilen malzemeleri birleştirmek için difuzyon kaynak cihazı tasarlanıp, imal edilmiştir. Numuneler difuzyon fırını için uygun boyutlara getirilip, bakır ve gümüş aratabakalı ve aratabakasız olarak difuzyon kaynak yöntemiyle birleştirilmişlerdir. Kaynak işlemlerinden sonra, numuneler kaynak birleşme arayüzeyine dik olarak kesilip, birleşme arayüzeylerinde mikroyapı, SEM, EDS analizi çalışmaları yapılmıştır. Mekanik test olarak mikroserdik ölçümü ve kesme testi yapılmıştır. Kesme testleri, imalatı yapılan bir aparat ile ölçülmüştür. Matris malzemesi, kompozit malzeme ve kaynaklı numunelerden elde edilen kesme testi değerleri birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan optik mikroskop çatışmalarında, kompozitin homojen bir karışıma sahip olduğu ve gözenek miktarının düşük olduğu görülmüştür. Mikrosertlik deney sonuçlarında, matris alaşım ile üretilen MMK malzeme arasında kaynaklı birleştirilmiş ve kaynakla birleştirilmeyen numuneler de çok az sertlik artışı görülmüştür. Aratabakalı kaynaklı birleştirmelerden bakır aratabakalıkaynakta, gümüş aratabakalı kaynağa göre daha yüksek sertlik artışı görülmüştür. EDS analizlerinde ise, gümüş aratabakalı kaynaklı birleştirmede daha uzak mesafelerde difuzyon görülmüştür. Kesme testi sonuçlarında, gümüş aratabakalı kaynaklı birleştirme, bakır aratabakalı kaynaklı birleştirmeden daha düşük değerler vermiştir. Fakat aratabakasız MMK malzemenin kaynaklı birleştirmesi en yüksek kesme mukavemeti değeri vermiştir. Bilim Kodu :6261901 Anahtar Kelimeler :MetaI matrisli kompozit malzeme, difuzyon kaynağı, aratabaka, vortex yöntemi, SiC parçacık. Sayfa Adedi :143 Tez Yöneticisi.Prof. Dr. Remzi GÜRLER, Prof. Dr. Mehmet TÜRKER
Özet (Çeviri)
DIFFUSION WELDING OF SiC PARTICLE REINFORCED 7075 ALUMINIUM ALLOY MATRIX COMPOSITES (Phd.Thesis) Mustafa AYDIN GAZI UNIVERSITY INSTITU OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, metal matrix composite (MMC) materials, which was produced by vortex method, were bonded by diffusion welding. MMC material was produced by adding 3% wt SiC, with 40 \ua mean particle size, into 7075 aluminum alloy. In order to bond MMC materials a diffusion welding machine was designed and manufactured. Samples were cut and bonded by diffusion welding method with and without copper and silver interlayers. Bonded samples were cut trough the welding zone perpendicular to the welding interface. Mierostructure investigation and chemical analyses of the welding interface were conducted by using SEM and EDS. Microhardness and shear tests were carried out to check the mechanical properties of the bonded samples. A shear test apparatus was also designed and manufactured to employ in this study. Shear test results obtain from the matrix material, composite material and bonded samples, were compare to each other. Optical microscope studies on composites indicated that mierostructure of the composite was homogeneous and contained a small amount of porosity. Microhardness test result indicated a small amount of change in hardnesses of matrix material, composites material and bonded material. Copper interlayer has given higher hardness than that was seen on silver interlayed materials.EDS analysis showed that the diffusion distance in the welding with silver inteiiayer was longer than that was seen on the samle had copper interlayer. It was found that bonding of silver interlayer had higher shear resistance than that bonded with copper interlayer. However, the highest shear resistance was obtained on the sample bonded without interlayer. Science code : 6261901 Key words : Metal matrix composites (MMC), diffusion welding, interlayer, vortex method, SiC particle. Page number : 143 Adviser : Prof. Dr. Remzi GÜRLER, Prof. Dr. Mehmet TÜRKER