Zaman dizileri kestiriminde aykırı değerlerin etkisinin incelenmesi
Investigation of time series forecasting when series occur outliers
  1. Tez No: 201132
  2. Yazar: AYŞE GÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zaman dizilerinde en önemli kavramlardan biride kestirimdir. Doğru kestirimler yapabilmek için veri setini en iyi tanımlayan modeli belirlemek gerekir. Ancak modelde bulunan bir ya da birkaç aykırı değer modelin parametrelerini ve kestirimleri etkilemektedir. Bu çalışmanın kapsamında öncelikli olarak zaman dizileri ve zaman dizilerinde aykırı değer kavramları tanımlanmıştır. Aykırı değerlerin tanımlanan model parametreleri ve kestirimler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla TÜ?K kaynaklı veriler kullanılarak aykırı değer taraması ve kestirimler yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Forecasting is one of the most important concepts in time series. To forecast truly the model should be determined that identifies the data set best. However one or more outliers in the model affect the parameters of the model and forecasting. In the scope of this study, firstly, time series and the outliers in time series concepts are identified. The effect of outliers is investigated on the ARMA model parameters and forecasting. For this reason, data of TUIK are used to research outliers and forecasting.