Pulmoner hipertansiyonlu kronik obstrüktif akciğer hastalarında captoprilin pulmoner hemodinamikler üzerine akut etkileri
Acute effects of captopril on pulmonary hemodynamics in patients with chronic obstructive pulmonary disease pulmonary hypertension
- Tez No: 20115
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET PULMONER HÎPERTANSÎYONLU KRONtK OBSTRÜKTÎF AKCİĞER HASTALARINDA CAPTOPRİL'İN PULMONER HEMODÎNAMÎKLER ÜZERİNE AKUT ETKİLERİ Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında 1990 yılı içinde takip edilen KOAH ve Sekonder PHT tanısı konmuş 3 bayan, 15 erkek toplam 18 hastanın kan gazları (PaCÛ2, Pa°2). SFTleri (VK, ZVK, ZVKı/ZVK, MEOAS) ve pulmoner hemodinamikleri (C I, CVP, PCWP, PAMN, MAP, HR, SVR, PVR) üzerine Captopril'in akut etiketlerini araştırdık. Captopril verilmeden önce ve verildikten sonraki kan gazı ve SFT sonuçları karşılaştırıldı. Captopril'in kan gazlan ve SFTleri üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı gözlendi. Captopril verilmeden ve 50 mg P.O Captopril verildikten 30, 60, 90 dk. sonraki hemodinamik ölçümlerde Captopril'in CI ve HR üzerinde anlamlı bir değişiklik meydana getirmediğini fakat özellikle 60'mca dk.da hastaların CVP, PCWP, PAMN, MAP, SVR ve PVR değerlerim önemli ölçüde düşürdüğünü gözledik. Bu bulgularımızla bir ACE inhibitörü olan Captopril'in vazokonstrüktif tipte oluşan PHT'na etkili olduğunu gördük. Sonuç olarak hipoksik Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıklı hastalarda Captopril'in yararlı olabileceği kanaatine vardık. Dr.Gıyasettin ÇETİNTAŞ (Uzmanlık Tezi)
Özet (Çeviri)
SUMMARY ACUTE EFFECTS OF CAPTOPRIL ON PULMONARY HEMODYNAMICS IN PATIENTS WITH CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE PLUS PULMONARY HYPERTENSION We observed the acute effects of Captopril on, the blood gases (PA.CO2, Pa02)> R^T (VC, FEF, FEVi/FEF, MMF) and pulmonary hemodynamics (CI, CVP, PCWP, PAMN, HR, MAP, SVR, PVR) of 18 patients (3 females, 15 males) with COPD plus secondary PHT in the Pulmonary Diseases Department of Atatürk University Medical School in 1990. The results of blood gases and RFT were compared before and after Captopril administration. There is not any significant effect of Captopril on blood gases and RFT. It was observed that there is not any significant change in terms of CI and HR before and in 30th, 60th, and 90th minutes after orally Captopril administration of 50 mg but especially in 60th min, CVP, PCWP, PAMN, MAP, SVR and PVR values significantly decreased. It was concluded that Captopril, an ACE inhibitor, has the effect on vasoconsructive type of PHT. Finally, we decided that Captopril can be useful for the patients with hypoxic COPD. Dr.Gryasettin ÇETÎNTAŞ (Expertness thesis)