Doğal gaz basınç düşürme istasyonlarında enerji geri kazanımının teknik ve ekonomik etüdü
Technical and economical research of energy recycling at natural gas pressure reducing stations
- Tez No: 201167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Enerjinin, insanın günlük yasantısında çok büyük bir yer tuttugu muhakkaktır. Bu önemli ihtiyacın bilinçsiz kullanılması insan gelecegine bir çok olumsuz etkiyi de beraberinde getirecektir. Enerjinin geregi kadar bilinçli ve verimli kullanılması günümüzde çok büyük önem arz etmektedir. Bu çalısmamda enerjinin daha etkin kullanılması için uygulanabilecek bir yöntem üzerinde çalısılmıstır. Yüksek basınçlı dogal gaz iletim hatlarında, dogal gazı kullanım yerlerine nakledebilmek için bulunan kompresör istasyonlarında tüketilen enerjinin basınç düsürme istasyonlarında geri kazanılabilmesinin ne kadar mümkün oldugu arastırılacak, ayrıca bu yöntemin teknik ve ekonomik etüdü yapılacaktır. Öncelikle dünyadaki ve Türkiye'deki artan dogal gaz verileri irdelenecektir. Ülkemizdeki Botas'a ait dogal gaz hatları hakkında bilgi verilecektir. Daha sonra bu hatların isetilmesinde bas rol oynayan kompresör ve basınç düsürme istasyonları incelenecektir. Genlesme makinesi (Radyal türbin) hakkında bilgiler verilerek mevcut uygulanan bir sistem irdelenecektir. Sonrasında bu sistemi ülke çapında uygulayabilecegimiz basınç düsürme istasyonları çıkarılıp olabilirligi arastırılacaktır.
Özet (Çeviri)
It?s certain that energy is necessary in the human?s daily life. To use unconsciously this important need will bring lots of unfoavourable effect with itself. It?s so important to use energy conscious and effective as much as we need it In this thesis, I have studied on a tecnique which is applied to use energy efficient. I search is it possible or not to recover energy from the pressure reducing station in the course of we consume energy in the compression station to transport the natural gas to the usage points along the high pressure natural gas transmission line. Also I search this tecnique?s technical and economical etude. First of all, we examine natural gas datas on the world and in Turkiye. nform will be given about Botas?s high pressure natural gas lines in Turkiye. Later on we search compression and pressure reducing stations which is indispensable to operate the natural gas transmisson lines. Then we examine a system which is available now by giving information about radial turbine machines. Lastly we search availability by determining the reducing stations which we can apply this system around the country.