İçten yanmalı motorlarda kullanılan yakıtlar ve alternatif yakıtların yanma hızlarının ölçümü
Flame speed measurement of internal combustion engines fuels and alternative fuels
- Tez No: 201168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
20. asrın ikinci yarısıyla birlikte dünya üzerinde artan enerji ihtiyacı,enerji üretiminde önemli bir yer tutan yanma prosesinin karakteristiklerinin daha iyi anlasılmasını zorunlu kılmıstır.Bu nedenle arastırmacılar yıllardır yanma ve alev ve karakteristikleri üzerinde çalısmaktadırlar.Yanma ve alev üzerindeki en önemli çalısma konularından biriside alev hızıdır.Yapısal olarak en basit olan ancak kompleks yanma mekanizmalarının incelenmesine temel alınan alev türü ise ön karısımlı laminar alevdir. Bu çalısmanın ilk iki bölümünde ; laminar alev hızı üzerine yapılmıs olan önceki çalısmalar verilmektedir.Üçüncü bölümde ise çalısmada kullanılmıs olan deney düzenegi anlatılmaktadır. Dört ve besinci bölümlerde ise deney sonuçları ve yorumları verilmistir. Çalısma boyunca ana olarak baslangıç sıcaklıgının ve karısım oranının laminar alev hızına olan etkisi arastırılmıstır. Karısım oranının stokiometriye yaklasması ile birlikte alev hızının arttıgı. Sıcaklıgın artısı ile birlikte ise alev hızı degerlerinin degisken sonuçlar verdigi gözlemlenmistir. Anahtar Kelimeler : Yanma,Ön Karısımlı Alev,Alev Hızı
Özet (Çeviri)
The combustion process has become the mostly investigated process by the second half of the 20th century due to the need of understanding and manipulating this complex process in a world demanding more energy. Because of that, for years the researchers has investigating the combustion process and the flame phenomena and its characteristics.The most significant research subject about a flame is the flame speed .Then the basic concept for the flame is premixed laminar flame which is the fundamental research subject for complex flame research. In first two chapter of this work; the survey about the laminar flame speed experiments and theories are covered. Then in the third chapter of this work the experimental setup is explained. The results and the comments are discussed in the fourth and fifth chapter. Mainly the effect of the initial temperature and mixture ratio on laminar flame speed are investigated within this work .It is observed that by mixture ratios getting closer to the stoichometric ratio the laminar flame speed increased in harmonious with the theory .The increase in the initial mixture temperature resulted in alternating laminar flame speeds. Key Words : Combustion , Premixed Laminar Flame, Flame Speed