Romatoid artritte kalp tutulumu
Cardiac involvement in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 70602
  2. Yazar: MEHMET SERDAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
60 ÖZET Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon klinik ve polikliniğine, 1996-1998 yıllan arasında başvuran 1988 ARA kriterlerine göre kesin RA tanısı almış 68 hasta çalışma kapsamına alındı. Aynı yaşlarda, 58 kontrol grubu alındı. Tüm hasta ve kontrol grubu tam kan, eritrosit sedimantasyon hızı, romatoid faktör, CRP, telekardiyografi, EKG ve ekokardiyografi ile değerlendirildi. Ekokardiyografi ile 11 hastada (%16) perikardit tespit edilidi. 37 hastada (%54) valvüler lezyon görüldü. 9 hastada (%13) aort yetmezliği, 28 hastada (%41) mitral kapakla ilgili anomali bulundu. 1 hastada (%2) miks kapak tutulumu, 23 hastada (%33) mitral yetmezlik ve 4 hastada (%6) mitral yetmezlik + mitral valv prolapsusu görüldü. 10 hastada (%14) sol ventrikül diyastolik disfonksiyon bozukluğu görüldü. Elektrokardiyografiek çalışmada, 2 hastada (%13) I.derece AV Blok, 2 hastada (%13) atriyal fibrilasyon, 4 hastada (%26) sol anterior hemiblok, 1 hastada (%7) ventriküler ektopik vuru, 1 hastada (%7) sağ dal bloku, 1 hastada (%7) sol anterior hemiblok üe birlikte Vı-V6 da T negatifliği mevcuttu. Perikardit ile hastalık süresi, romatoid faktör ve eritrosit sedimentasyon hızı arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Perikardit ile romatoid faktör, eritrosit sedimantasyon hızı ve hastalık süresi ile pozitif korelasyon bulundu. Romatoid artritli hastanın değerlendirilmesinde ve tedavinin düzenlenmesinde diğer rutin tetkiklerin yanında, kardiyak tutulumun belirienebilmesinde ekokardiyografik değerlendirme uygun ve ayrıntılı bir metoddur.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY In this study, we have investigated 68 patients who have had diagnosis of RA according to criteria of 1988 ARA between 1996 and 1998 years in physical thearpy and rehabilitation deparment of School of Medicine of Dicle University. Patients and control groups have similiar age range. All patients and control groups have been evaluated by whole blood, ESR, romatoid factor, CRP, telekardiographie, ECG and echocardiographie. Pericarditis has been found in 11 patients (%16) by echocardiographie. In 37 patients (%54) valvular lesion, İn 9 patients (%13) insuffiency, in 28 patients (%41) mitral valvular anomally, in 1 patient (%2) mixt valvular disorder, in 23 patients (%33) mitral insuffiency and in 4 patients (%6) mitral insuffiency + mitral valv prolapsus have been detected. In 10 patients (%14) left ventricular diastolic dysfuction has been found. By electrocardiographic examination we have found first order A-V Blok in 2 patients (%13), LAHB in 4 patients(%26) ventricular actopic beat in 1 patient(%7) righ bundle branch blok in 1 patient(%7) and LAHB with T negativity of Vi-V6 in 1 patient(%7). We have found a significant correlation between pericarditis and duration of illness also between romatoid factor and ESR. The risk of pericarditis has positive correlation with RF, ESR and duration of illness. In the evalution and management of patients with RA,besides the other examinations,echocardiographic examination is a suitable and detailed method for assesing cardiac lesions.