Romatoid artritte osteoporoz, sempatik aktivite ve hastalık aktivitesi ilişkisi
The Relationship in osteoporosis, sympathetic activity and disease activity in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 88775
  2. Yazar: OYA GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEYAZOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
87 ÖZET: Romatoid artritti (BA) hastalarda osteoporoz (OP) ve sempatik deri yanıtlarının (SDY) ilişkisini araştırmak üzere çalışmaya dahil edilen 20 premenopozal RA'li, 21 postmenopozal RA'li hastalar ve 26 premenopozal, 24 postmenopozal kontrol bayanlar benzer boy, vücut ağırlığı, pre- ve postmenopozal gruplarda ayrı ayrı benzer yaşa sahiplerdir. Hastalığın klinik ve laboratuar aktivite göstergeleri, radius ve ukanm diyaliz ve ultra distal kemik mineral yoğunlukları (KMY) ve el KMY ile SDY'nm latans ve amplirüdleri arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Ayrıca RA'li hastaların OP'dan etkilenmelerini belirlemek üzere vertebra, femur başı, önkol ve el KMY ölçümleri tasarlanmıştır. Bulgular RA'de KMY kaybının daha çok hastalığın ilk yularında olup, daha sonra yaş-seks uyumlu kontrollerine benzediğini göstermektedir. Hastalığa bağlı gelişen destrüksiyonlar ve üst ekstremite fiziksel aktivitenin OP'a etkisini incelemede radiyus dryafiz ve el KMY ölçümünün değerü olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgular RA'de erken dönemde agresif tedavi ile hastalık aktivitesi ve inflamasyonu geriletmenin, destrüksiyon gelişmesi ve fiziksel aktivitede azalma yanında, OP'u önlemede de önemini göstermektedir. Kemik yıkım göstergelerinden pridinolin kartilaj yıkımından da etkilenmekte olup, destrûksiyonun geliştiği dönemde idrarla atılımları fazla olurken, kemik yıkımım göstermede deoksipridinolin ölçümü daha değerlidir. RA'de otonomik sinir sisteminin rolünü göstermek amacıyla, daha fazla elektrofizyolojik, histopatolojik ve histokimyasal çalışmalar gereklidir, ve hastalığın tedavime yeni ışıklar tutabilecek gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY: Twenty premenopausal, 21 postmenopausal patients with rheumatoid arthritis (RA) and 26 premenopausal, 24 postmenopausal healthy volenteers matched by height, body weight and age in pre- and postmenopausal groups seperateby, participated in this study to evaluate the relationship between osteoporosis (OP) and sympathetic skin responses (SSR) in RA patients. The aim was to investigate the relations among the clinical and laboratory activity indicators of the disease, bone mineral densities (BMD) of diaphysis and ultra distal of radius and ulna, hand, and latency and amplitude of SSR. Also, BMD measurements of lumbar spine, femoral head, forearm and hand was planned to evaluate if the RA patients were affected by OP. Results showed that significant decrease in BMD in patients with RA is present during the initial years of the disease and later the situation is similar to controls matched by age and sex. It is concluded that, BMD of radius diaphysis and hand is valuable in investigating the influence of the disease and the physical activity of the upper extremities on OP. The results showed that, aggressive treatment for regression of activity of the disease and inflammation is important in preventing the development of destructions, OP and reduction in physical activity. Urinary pyridinoline as a marker of bone resorption is affected due to loss of articular cartilage of the joint and it's excretion is higher during the destructive process, but deoxypridinoline is more valuable in assessing bone resorption. Further electrophysiological; histopathological and histochemical investigations in patients with RA are needed to clarify the role of autonomic nervous system, and may lead to development of new therapeutic strategies.