Romatoid artritte osteoporoz
Osteoporosis in rheumatoid arthritis
- Tez No: 86558
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
57 ÖZET RA'da osteoporoz mevcudiyeti tartışmalıdır. Bu çalışma RA'da görülen jeneralize osteoporoz insidansım belirlemek, etyolojide rol oynayan olası faktörleri araştırmak amacıyla yapılmışdı. RA'lı 50 hasta ile yaş, cinsiyet ve vücut ağırlığı yönünden benzer 50 normal kişiden oluşan kontrol grubunda vertebra kemik mineral yoğunluğu (KMY) kantitatif kompüterize tomografi ile değerlendirildi. Ortalama KMY değeri hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşük olmasına rağmen, fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.005). Ancak RA'lı grupta osteoporoz saptanan kişi sayısı kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
58 ABSTRACT Osteoporosis in patient with RA is controversial. The aim of this study was to asses the incidance of generalise osteoporosis in RA and to investigate the possible etiologic factors. We evaluated spine bone mineral density (BMD) with quantitativ compoturise tomography (QCT) in 50 patient with RA and compared with age, sex and body weight matched normal controls. Mean BMD values in RA patient's group was low but there was no significant statistical difference (p>0.005). However the number of osteoporotic patients in RA were significantly higher than controls (p0.05).