Gıda ile temasta bulunan plastik filmlerinin yıpranma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of degradation properties of plastic films having contact with food
- Tez No: 201204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLAYET ALEKPEROV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Artan dünya nüfusu beraberinde gıda tüketimini de arttırmıstır. Buna bağlı olarak da gıdaların uzun süreli saklanması için uygun ambalaj malzemelerin arastırılması veya mevcut olanların daha iyi hale getirilmesi için yapılan arastırmalar artmıstır. Özellikle bu çalısmalarda gıdaların yapısal değisimleri incelenmistir. Gıdalar ile ambalaj malzemelerinin etkilesimleri sonucu malzemelerde meydana gelen değisimlerin fazla incelenmediği görülmüstür. Bu çalısmada, Türkiye'de özellikle gıda ambalajlama amaçlı kullanılan PET ve naylon-6 filmlerinin gıdalarla etkilesmesi sonucu ortaya çıkan yıpranmalar arastırıldı. Arastırmalar sonucunda, PET ve naylon?6 malzemeleri ile gıdaların etkilesmeleri sonucu ortaya çıkan malzemelerin fiziksel ve mekaniksel özelliklerindeki değisimler tespit edilmistir. Tespitler sonucunda, PET ve naylon?6 kaplarında gıdaların maksimum bekletilme kosulları belirlenmis ve raf ömürleri için minimum saklama süresi tespit edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Recently, food consuming is being increased by increasing world population. The studies are increased on the searching of proper package materials and modification of present them to keep fresh long time. For this purpose, especially polymeric packaging materials such as PET, Nylon 6 are widely utilized and investigated structural changes of food in these studies up to now. There were not found any studies about the changes in the packaging materials at the end of interaction between food and packaging material. In this study, degradation of PET and naylon-6 films, which are especially used for packaging materials of food in Türkiye, and occuring due to interactions food with those films were investigated. The changes of physical and mechanical properties of these packaging materials were investigated related with various conditions such as, different temperature, solution type, and interaction time. As a result of those studies, maximal storage conditions were determined according to different storage conditions, and structural changes.