Yüksek hızlı aşağı yönde paket erişimi teknolojisinin benzetimi
High speed downlink packet access
- Tez No: 201256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
W-CDMA sistemlerine yapılan en önemli ilavelerden biri yüksek hızlı asagı yönde paket erisiminin (HSDPA) sisteme eklenmesidir. Bu yeni teknolojinin standardizasyonuna, 2002 yılında W-CDMA Sürüm 5'te baslandı. HSDPA, günümüzde kullanılan diger yüksek veri hızlı kablosuz teknolojilere oranla sistemi daha rekabet edebilecek sekilde asagı yönde tepe veri hızını ve paket veri etkinligini artırır. HSDPA (Yüksek Hızlı Asagı Yönde Paket Erisimi) tıpkı EDGE'nin GSM için yaptıgı gibi, WCDMA için de benzer bir baslangıcı temsil etmektedir. Arabirim kapasitesinde iki kat artıs, veri hızlarında asagı yönde yönünde bes kat artıs saglar. HSDPA ayrıca sebeke ve terminal arasındaki seyahat süresini kısaltarak, asagı yönde transmisyon gecikme sürelerini azaltır. Bu tez, yeni bag uyarlama teknikleri ve fiziksel kanalların, modülasyonların ve kodlamaların yapısındaki modifikasyonları da içine alacak sekilde HSDPA'nın WCDMA fiziksel ve iletim katmanlarına kattıgı temel degisimleri kapsar. Tezin birinci bölümünde sayısal modülasyonun kullanım amacı ve gerekliliginden bahsedilmektedir. kinci bölümde bilgi iletiminde I/Q modülasyonunun kullanımı, polar gösterilis, I/Q formatları ve I/Q'nun kullanım amacı incelenmektedir. Üçüncü bölümde sayısal modülasyon tipleri, bit hızı ve sembol hızı kavramları açıklanmıs ve 16QAM modülasyonunun MATLAB programında modellenmesi yapılmaktadır. Dördüncü bölümde UMTS sistemi, UMTS servisleri, UMTS mimarisi, 3G frekansları, temel UMTS kodları, UMTS zaman dilimleri, kanal kodlaması ve UTRA kanalları çok genis bir sekilde tanıtılmaktadır. Besinci bölümde HSDPA yapısı, HSDPA kanalları, HSDPA kanal kodlaması, maksimum veri hızı, HARQ, artan fazlalıgın kullanımı, iç-TTI aralıgı ve HARQ islemleri incelenmektedir. Altıncı bölümde MAC mimarisi tanıtılmaktadır. Yedinci bölümde HSDPA sisteminin kapasitesi ve performansı örneklerle gösterilmektedir. Sekizinci bölümde ise bir HSDPA süreci tüm parametreler kullanılarak MATLAB programında gerçeklestirilmekte ve birçok kombinasyonlar kullanılarak farklı giris parametreleriyle farklı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca bu sonuçlar birbirleriyle karsılastırılarak çesitli yorumlamalar yapılmaktadır. Dokuzuncu bölümde ise sekizinci bölümde elde edilen sonuçlar ve ulasılan hızlar yorumlanmakta ve sonuç olarak HSDPA sisteminin sagladıgı avantajlardan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant additions to the W-CDMA specifications is the incorporation of high speed downlink packet access (HSDPA). Standardization of this new technology began in 2002 in W-CDMA Release 5. HSDPA increases downlink peak data rates and packet data efficiency, making the system more competitive with other high data rate wireless technologies in use today. This thesis tells the major changes that HSDPA introduces in the W-CDMA physical and transport layers, including new link adaptation techniques and modifications to the structure of the physical channels, modulation, and coding. In the first chapter; the importance and purpose of digital communication was explained. In the second chapter; I/Q modulation, polar diagrams, I/Q formats and the purpose of I/Q usage were described. In the third chapter; digital modulation types, bit rate and symbol rate were explaned and 16QAM modulation was modelled in MATLAB programming language. In the fourth chapter; UMTS system, UMTS services, UMTS architecture, 3G frequencies, basic UMTS codes, UMTS time divisions, channel coding and UTRA channels were analyzed in detailed. In the fifth chapter, HSDPA structure, HSDPA channels, HSDPA channel coding, maximum data rate, HARQ, usage of incremental redundancy, internal TTI and HARQ processes were analyzed. In the sixth chapter; MAC architecture was described. In the seventh chapter; HSDPA system capacity and performance were investigated with some examples. In the eight chapter; an HSDPA process was modelled and simulated in MATLAB. All configurations were tested and results were compared among each others. In the ninth chapter; the results of this simulation were analyzed with comments and advantages of a HSDPA system were explained.