Rekombinant HB aşısı uygulanan şahıslarda reaksiyonlar ve bağışıklık cevabı araştırılması
Investigation of immun response and lreactions in persons vaccinated with recombinant hepatitis B vaccine
- Tez No: 20131
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
t. REKOMBÎNANT HB AÇISI UYGULANAN ŞAHISLARDA RE AKSİYONLAR VE BAGIÇIKLIK CEVÂBI ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada 1989-1990 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi ile Hemşire- 1 ik Yüksek Okulundaki Sağlık personelinden HB A ve Antı- HB0 negatif olan 150 kişiye rekombinant DNA hepatit B aşı- sı uygulanmıştır. Aşının etkinliği ve güvenilirliği ayrı ca aşı sonrası oluşabilecek lokal ve genel reaksiyonların yüzdesi belirlenmeye.çalışılmıştır. Aşılananlarda en sık görülen reaksiyonlar ağrı yüzde 6.9 ve halsizlik yüzde 5.1 oranında olup öteki re aksiyonlar daha az görülmüştür. Bu reaksiyonlardan hiç birisi aşılanan kişinin günlük hayatını etkiler nitelik te değildi ve aşı çok rahat tolere edildi. Aşılananla rın yüzde 90 inda koruyucu düzeyde antikor oluştu. Genç ler yaşlılara göre, kadınlar erkeklere göre daha iyi antikor yanıtı oluşturdu ve bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bu sonuçlar karşılaştırma yap tığımız benzer çalışmaların bazıları ile uyumlu, bazıla rı ile de uyumsuz olarak bulundu. ^
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF IMMUN RESPONSE AND REACTIONS IN PERSONS VACCINATED WITH RECOMBINANT HEPATITIS B VACCINE SUMMARY: In this study, recombinant DNA hepatitis B vaccine is administered to 150 persons who worked at Atatürk Uni versity Medical Faculty, Dentistry Faculty and Nursing College and who were negative in HBA". and anti-HB_ s g s between 1989 and 1990. Efficacy and safety of the vaccine and the percentage of the side effects such as local and general reactions after vaccination have been tried to bp determined. The most frequent reactions were soreness 6.9% and fatigue 5.1 %. Other reactions were observed less frequently. None of these reactions has great effects on the daily life of the vaccinated person and the vaccine was well tolerated. 90 % of all vaccinated persons reached to protective antibody levels. Young subjects responded better than older ones, females attained higher antibody levels than did males and these results were found sta tistically meaningful. They have been compared with similar studies. The results were found to be similar to some and different from others. \)r,0 louder ǰ«Şp \ H O