Postoperatif ve posttravmatik immunglobulin seviyelerinde olan değişiklikler ve etkileri
  1. Tez No: 20140
  2. Yazar: MÜNİP YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ö"Z E T Genel Cerrahi Kliniğimizde yatarak selektif cerrahi uygulanan hasta larla, travmatize hastalarda, travmanın humoral immün sistem üzerindeki etki lerini ve klinik sonuçlarını araştırmak amacıyla, 37 selektif cerrahi vak'a ve 23 travmatize hasta üzerinde serum immünglobulin ( IgG, IgA, IgM ) seviye leri araştırılmış» ve bu konu ile ilgili literatürlerle bulgularımız karşılaş tırılarak tartışılmıştır. Operasyon ve travman an serum immünglobulin ( IgG, IgA, IgM ) seviye lerini düşündüğünü tesbit ettik. İmmünglobulin seviyelerindeki düşüş, I. haf tada normal seviyelere yaklaşmış, II. haftada IgG ve IgM seviyeleri istatisti- ki açıdan Önemsiz olmakla birlikte normalin üzerine çıkmıştır. Enfeksiyon çıkan hastalarda, II. haftadan itibaren özellikle IgG ve IgM seviyeleri daha fazla yükselmiştir. Travmayı müteakiben ilk hafta içerisinde immünglobulin seviyele rindeki düşüş, bazı hastalarda daha fazla görülmüştür. Bu durum ise enfeksiyon komplikasyonunun çıkmasında diğer bir takim etkenlerle birlikte ( hastanın bes lenme durumu, travmanın şiddeti, hastanın immün durumu ) önemli olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serum immünglobulin levels ( IgO, IgM, IgA ) have been investigated on 37 patients who have undergone a selective operation and 23 patients who have undergone a trauma to investigate the effects of trauma en immun system and the olinioal results on patients, who have undergone o seleotive operation and a trauma and our data have been discussed comparative with the concerning literatures* He understood that operation and trauma reduces the serum immünglobulin levels* These levels approached to normal levels in the first w>&k and rose above the normal levels in the second week» IgG and IgM levels rose very much after the first week in the patients who had infections. Decrease of the immünglobulin levels after trauma in the first week was very much in many pati ents* This shows that many factors ( immunity of the patient, intensity of the trauma, nutrition of the patient ) are importent for Decerning of eflf eetion in additlor to the deorease of the immünglobulin levels* Y\ 4h 'm&Z.