Nöropatik ağrılı lumbal disk hastalarında preemptif pregabalinin anestezik madde tüketimine katkısı ve postoperatif analjeziye etkisi
The contribution of preemptive pregabalin to anesthetic consumption and effect of postoperative analgesia in patients with neuropatic lumbal disc pain
  1. Tez No: 420775
  2. Yazar: BETÜL KOZANHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Postoperatif ağrı cerrahi travmaya bağlı ortaya çıkan enflamatuvar sürecin de eşlik ettiği ve doku iyileşmesi ile giderek azalan akut bir ağrıdır. Başarılı bir postoperatif analjezinin, ağrıdan dolayı hastada meydana gelen; rahat soluk alıp verememe, kardiyovasküler sistemde iş yükünün artması, mobilizasyonun gecikmesi ile tromboembolik olayların gelişmesi, nöroendokrin ve sempatik sinir sistemi aktivasyonu ile stres yanıtın artması gibi etkilerinin birçoğunu önlediği bilinen bir gerçektir. Cerrahi travmadan önce analjezik uygulanmasının, spinal kordda posttravmatik duyarlılığı ve sekonder hiperaljeziyi azaltabileceği deneysel çalışmalarda gösterilmiştir(13,14). Eğer analjezik tedaviye ağrılı uyarandan sonra başlanırsa, periferik hipersensitivite ve santral sinir sistemi hipereksitabilitesi gelişmiş olabileceğinden böyle olgularda postoperatif ağrı tedavisinde güçlükler yaşanabilmektedir (13) Postoperatif ağrı tedavisinde kullanılan en önemli ilaçlardan opioidlerin sedasyon, baş dönmesi, miyozis, solunum depresyonu, bulantı ve kusma gibi yan etkileri nedeniyle kullanımı sınırlıdır (1). NSAİİ' lar bulantı, dispepsi, gastrointestinal kanalda mukozal erozyon, perioperatif akut böbrek yetersizliği, kanama bozuklukları ve anafilaktik reaksiyonlara yol açabilir (2,3). Lokal anestezi yöntemleri genelde kısa ömürlü olup girişimsel işlemler gerekmektedir Pregabalin bir gama-aminobütirik asit (GABA) analoğudur. Epilepsi, sekonder jeneralize konvülsiyonların eşlik ettiği ya da etmediği, basit ya da kompleks parsiyel konvülsiyon ve nöropatik ağrının tedavisinde kullanılır. (6,7,8). Yapılan çalışmalarda pregabalinin postoperatif ağrı tedavisinde yer alabileceği gösterilmiştir.(9,10,11,12) Cerrahi sonrası ağrının geçici nöropatik bir ağrı olduğu ve pregabalinin postoperatif ağrıda oluşan santral nöronal sensitizasyonu azaltmada yararlı olduğu düşünülmektedir(10). Biz çalışmamızda , elektif lumbal disk cerrahisi girişimlerinde, pregabalinin preemptif analjezik etkinliğini araştırdık. Pregabalin verilen grupta postop 1.saat, 4.saat, 8.saat, 12.saat, 16.saat, 20.saat ve 24.saatte alınan VAS ölçümleri pregabalin grubunda plaseboya göre istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı yüksek bulduk.
Özet (Çeviri)
Postoperative pain is caused by trauma surgery as well as the inflammatory process associated with tissue healing is steadily declining and acute pain. Successful postoperative analgesia, occurring in patients due to pain; inability to take comfortable breath, increase the cardiovascular system workload, the development of thromboembolic events with the mobilization of the delay, neuroendocrine and sympathetic nervous system is a fact known to prevent many of the effects, such as increased stress response activation. The application of analgesics before surgical trauma, posttraumatic sensitivity in the spinal cord has been shown in experimental studies and can reduce secondary hyperalgesia (13,14). If begin after analgesic treatment of painful stimuli, hypersensitivity peripheral and central nervous system hyperexcitability of the difficulties in treating postoperative pain may be experienced in such cases may be developed (13). The sedative effects of opioids of the most important drugs used in the treatment of postoperative pain, dizziness, miosis, respiratory depression, the use is limited due to side effects such as nausea and vomiting (1). NSAID 's nausea, dyspepsia, mucosal erosion in the gastrointestinal tract, perioperative acute renal failure, bleeding disorders and can lead to anaphylactic reactions (2,3). interventional procedures are required local anesthesia is usually short-lived Pregabalin gamma-aminobutyric acid (GABA) analogue. Epilepsy, secondary generalized seizures accompanied by or does not, simple or complex partial seizures and for the treatment of neuropathic pain. (6,7,8). The studies have shown to be involved in the treatment of postoperative pain pregabalin (9,10,11,12). Post-surgical pain, neuropathic pain is temporary and plant consisting of pregabalin Postoperative pain is thought to be useful in reducing neuronal sensitization (10). In our study, elective lumbar disc surgery in the venture, we investigated the preemptive analgesic effect of pregabalin. In the group treated with pregabalin postoperative 1.saat, 4th hour, 8 h, 12. Clock, 16.saat, according to 20.saat and 24th hours in the placebo group received pregabalin VAS measurements have found significantly higher in advanced.