Travmatik ve postoperatif abdominopelvik kanamalarda embolizasyonun etkinliği
Efficiency of embolization in traumatic and postoperative abdominopelvic bleeding
- Tez No: 361279
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
TRAVMATİK VE POSTOPERATİF ABDOMİNOPELVİK KANAMALARDA EMBOLİZASYONUN ETKİNLİĞİ Amaç: Bu çalışmanın amacı, travmatik ve postoperatif abdominopelvik kanaması olan olgularda endovasküler embolizasyonun etkinliğinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu amaçla, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji bölümüne ¬¬¬Ocak 2006 ile eylül 2012 tarihleri arasında posttravmatik veya postoperatif abdominopelvik kanama sebebiyle başvuran ve endovasküler embolizasyon yapılan 31 olgu çalışmaya dahil edildi. Travma veya operasyon sonrası hemodinamisi stabil olan 16 olgu kanama varlığını ve/veya lokalizasyonunu tespit için embolizasyon işlemi öncesi abdominal BT tetkiki ile değerlendirildi. Tüm olgulara (31 olgu) DSA ve embolizasyon işlemi uygulandı. Bulgular: Otuzbir olgunun 16'sında kanama nedeni geçirilmiş cerrahi operasyon, 15' inde ise travma idi. BT ile değerlendirilen tüm hastalarda aktif kanama varlığı BT ile tespit edilebildi. Otuzbir olguda toplam 32 embolizasyon işlemi yapıldı. Kanamanın yerine ve damarın akım karakteristiklerine göre embolizan ajan olarak NBCA-lipiodol karışımı, PVA partikülleri, koil ve otolog pıhtı kullanıldı. Tüm seanslarda embolizasyon işlemleri başarı ile gerçekleştirildi (%100 erken teknik başarı). İşlem sırasında ve işlem sonrasında komplikasyon izlenmedi. Bir olguda tekrar kanama nedeniyle ikinci kez endovasküler embolizasyon yapıldı. Yine bir olguda tekrar kanama nedeniyle cerrahi tedavi uygulandı. Travma olgularından biri eşlik eden organ yaralanmaları nedeniyle işlemden iki gün sonra ex oldu. Bu olgular dışındaki olguların endovasküler tedavi sonrası takiplerinde kanama tespit edilmedi (%93.3 geç teknik başarı). Sonuç: BT, noninvaziv ve hızlı bir yöntem olması, daha düşük hızlardaki kanamayı saptayabilmesi nedeniyle aktif kanamanın tespitinde tanısal amaçlı katater anjiografi yerine kullanılabilir. Endovasküler embolizasyon aktif kanamanın durdurulmasında güvenilir ve etkin bir metoddur. Günümüzde uygun olgular seçildiğinde endovasküler embolizasyon anstabil olgularda da aktif kanamanın durdurulmasında tedavi seçeneği olabilir
Özet (Çeviri)
EFFICIENCY OF EMBOLIZATION IN TRAUMATIC AND POSTOPERATIVE ABDOMINOPELVIC BLEEDING Aim: The aim of this study is to evaluate the efficiency of embolization in traumatic and postoperative abdominopelvic hemorrhage. Material and Method: For this purpose, 31 patients admitted to Karadeniz Technical University Radiology department with posttraumatic and postoperative abdominopelvic hemorrhage between january 2006- september 2012 and treated with endovascular embolization are included in this study. In 16 patients those are hemodynamically stable, abdominal CT was performed to detect presence and/or localization of active hemorrhage. All patients (31 patients) underwent DSA and endovascular embolization. Results: Etiology of hemorrhage was surgical operation in 16 and trauma in 15 patients. Active hemorrhage was detected in all patients those evaluated with CT. 32 embolization procedures were done in 31 patients. According to localization and flow characteristics of hemorrhage NBCA-lipiodol, PVA particles, coils and autologous clot were the agents used in embolization. In all procedures embolization is successfully done (100% early technical success). No complications were observed during or after embolization. Because of recurrent hemorrhage one patient was treated with second embolization seance and one patient with surgery. One of the trauma patients death two days after the embolization because of concomitant multiorgan injury. Beyond these patients recurrent hemorrhage wasn't seen in other patients (93.3% late technical success). Conclusion: CT is a noninvasive, rapid method and has lower threshold for active hemorrhage rate, therefore may be used in detecting active hemorrhage instead of DSA. Endovascular embolization is an efficient and safe method in treatment of active hemorrhage. Beside stable patints, unstable patients may also be candidates for endovascular embolization in treatment of active hemorrhage in selected suitable conditions.