Tam zamanlı üretimde esneklik ve hacim esnekliğinin geliştirilmesi
Flexibility and enhancing volume flexibility in just in time
- Tez No: 201533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte müşterilerin ulaşabileceği ürün çeşitliliği giderek artmaktadır. Bu da firmaların artan rekabet karşısında oluşan talep değişkenliği problemleriyle başa çıkabilmek için esnekliğe felsefesi içerisinde büyük bir yer veren Tam Zamanlı Üretim sistemlerine yönelmelerine neden olmaktadır. Günümüzde tüm imalatçıların en büyük kaygısı, siparişleri daha kısa zamanda, daha hızlı ve parti hacimlerinin değişmediği durumlarda bile, takım değiştirme zamanlarına gerek kalmadan karşılamaktır. Bu da verimli, israfsız ve az maliyetli üretimin, talepteki değişime göre sistemin konfigürasyonunu değiştirme hızının ve müşteri tercihlerine uyum sağlama kabiliyeti olan esnekliğin dengeli bir şekilde sağlanmasıyla mümkün olabilmektedir. Üretimdeki stratejik esneklik konusu, son ürün esnekliği ile üretim kaynaklarının karakteristikleri arasında bir ilişki kurularak derlenmiştir. Bu ilişkilerden yola çıkarak, Tam Zamanlı Üretim ortamında ele alındığında, esnek Kanban tanımlama ihtiyacı piyasadaki talep değişimleri yüzünden ortaya çıktığı görülmektedir. Esnek Kanban ihtiyacı ayrıca ilgili bir literatür taraması yapılarak görülmesi mümkündür. Bu çalışmada öncelikle Tam Zamanlı Üretim sistemi esnekliğin önemine dikkat çekilerek genel hatlarıyla tanımlanmıştır. Üretimdeki esnekliğin tanımı ve sınıflandırmaları yapılarak hacim esnekliği üzerinde detaylı bir şekilde durulmuştur. Hacim esnekliğinin geliştirilmesi Tam Zamanlı Üretim sisteminin içinde bir temel teşkil eden Kanban sistemlerinin tanımı ve kuralları vurgulanarak, önerilen bir metot üzerinde incelenmeye çalışılmıştır. Esnek Kanban ihtiyacı göz önüne alınarak, Tam Zamanlı Üretim sisteminin her bir safhası için esnek bir şekilde Kanban sayısını tanımlayan bir metot kullanılmıştır. Bu metodun etkiliğinin araştırılması için geleneksel sabit Kanban metodunun sonuçlarıyla ile karşılaştırılmıştır ve talep değişimi ne kadar büyükse maliyet açısından avantajın o kadar büyük olduğu gözlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years as the technology has been developing rapidly, the variety of the products served to the customers has been increasing. Firms have thereof tended to JIT (Just in Time) production systems including the philosophy of the flexibility in order to overcome the demand fluctuation problems while rivalry increases. The biggest desire of all manufacturers in today?s world is to satisfy the order in a shorter time, more rapidly and without pausing for retooling even in the fixed volume. This is possible as the efficient and less costly manufacturing without waste, the manufacturing system?s speed in reconfiguring itself to meet changing demands and the system?s ability to adjust to customer?s preferences are provided. The issue of strategic flexibility in manufacturing is reviewed to establish the links between output flexibilities and resource level characteristics. Through these links, and considering a JIT environment, the need for flexible Kanban determination is then recognized with respect to demand fluctuations in the marketplace. This is also confirmed through a review of the related literature. In this study, firstly JIT production system was defined by focusing on its importance. Volume flexibility was studied in details by defining the production flexibility and its classifications. A method was proposed and it was investigated by underlining the improvement of volume flexibility, and the definition and rules of Kanban systems, which is the basis of the JIT production system. Based on the need for the flexible Kanban, this method is proposed, using an integer linear programming technique, to flexibly determine the number of Kanban for each stage of a JIT production system, minimizing total inventory cost for a given planning horizon. The effectiveness of the proposed method is then examined and compared with the results for the conventional method of fixed Kanban determination. The comparison proved a cost advantage for the proposed method over the conventional method in fluctuating demand situations while the cost advantage increases with increase in demand fluctuations.