Bambu-pamuk elyaf karışımlı ipliklerin çeşitli özelliklerinin incelenmesi
Examination of the various properties of bamboo-cotton fibre blended yarns
  1. Tez No: 201564
  2. Yazar: HAMDİYE GÖKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT CANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bambu bitkisinden elde edilen rejenere selülozik elyaf olan bambu elyafı yeni bir elyaf çesididir. Yeni bir elyaf olmasından dolayı iplik özellikleri ve kumas özellikleri detaylı olarak bilinmemektedir. Bu çalısmada bu özellikler tespit edilmistir. Çalısmanın birinci asamasında farklı karısım oranlarında ve farklı numaralarda bambu/pamuk elyaf karısımlı iplikler üretilmistir ve elde edilen ipliklerin kalite degerleri bulunarak karısım oranlarının iplik parametrelerine etkisi arastırılmıstır. Bunun sonucunda karısımlardan % 100 bambu elyafından üretilen ipliklerin en iyi kalite degerlerine sahip oldugu tespit edilmistir. Bambu/pamuk elyaf karısımlı ipliklerde karısımdaki bambu oranı azaldıkça kalite degerlerinde düsüs oldugu görülmüstür. Ayrıca karısım oranları ve iplik numaraları arasındaki iliski MINITAB 13.2 istatistik yazılım programında iki yönlü varyans analizi yapılarak incelenmistir. kinci asamada ise üretilen ipliklerle örme yüzeyi olusturulmustur. Örme yüzeye yapılan pilling ve sürtünme testleri ile de iplik özelliklerinin örme kumas yüzeyine nasıl yansıdıgı arastırılmıstır. Sürtünme testi sonuçlarına göre, en yüksek mukavemete sahip kumasın % 100 bambu iplikten örülen kumas oldugu sonucuna varılmıstır. Pilling testi sonuçlarına göre ise; en iyi pilling degerlerine sahip kumasın % 50 bambu % 50 penye pamuk iplikten örülen kumas oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Bamboo fibre is a new fibre, which is regenerated cellulose, produced from bamboo plant. As it is a new fibre, the properties of yarn and fabric are hardly known. In this study, these properties have been identified. In the first part of the study, yarns of different blends and various yarn counts were produced and their quality parameters were obtained, the effects of the yarn parameters were investigated. As a result, it was found that yarns produced from 100 % bamboo have the best quality values. As the amount of bamboo decreased in the yarns, so did quality values. Moreover, the relationship between the blending rates and yarn counts were studied on MINITAB 13.2 statistics software program by using two-way analysis of variance. In the second part, knitting samples were produced from these yarns. Through pilling and abbrasion tests applied on the knitted fabrics, it has been examined how the characteristics of the yarn quality is reflected to the samples. Following the abbrasion tests, it was found that the material with the best resistance is the one knitted from bamboo fibers. Likewise, according to the results of the pilling test, it was found that the material with the best pilling values is the knitted fabric from 50 % bamboo and 50 % combed cotton yarn.