Investigation of mechanical and physical properties of spunlaced nonwoven fabrics containing bicomponent fibers
Bikomponent elyaf içeren spunlace dokunmamış kumaşların fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 659596
  2. Yazar: EYÜP ALİ SATIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez kapsamında, geleneksel su jeti ile birleştirilmiş dokunmamış kumaşlarda kullanılan polietilen tereftalat (PET) ve viskon (CV) elyaf karışımlarından farklı olarak polietilen/polipropilen (PE/PP) ve polietilen/ polietilen tereftalat (PE/PET) kabuk/öz tipi bikomponent lifler, PP, pamuk ve bambu lifleri farklı karışım oranlarında PET ve CV lifleri ile karıştırılarak yenilikçi su jetiyle birleştirilmiş dokunmamış kumaşlar elde edilmiştir. Geliştirilen dokunmamış kumaş numunelerinin fiziksel, mekaniksel, konfor ve sıvı transfer özellikleri analiz edilmiştir. Su jeti ile birleştirilmiş dokunmamış üretim teknolojisinde proses sıcaklığını optimize etmek için farklı sıcaklıklarda (90°C, 110°C ve 130°C) denemeler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda bikomponent liflerin kabuk bileşeninin eridiği ve soğuduktan sonra bağlanma oluşturduğu tespit edilmiştir. Proses sıcaklığı arttıkça bağlanma noktaları da artmıştır. Elde edilen sonuçlara göre proses sıcaklığındaki artışla birlikte dokunmamış kumaş numunelerinin gerilme mukavemetinin, eğilme rijitliğinin ve geri ıslatma değerlerinin arttığı, hava geçirgenliğinin, sıvı emme süresinin ve sıvı emme kapasitesinin azaldığı bulunmuştur. Ek olarak, bikomponent liflerdeki bileşenlerin türünün ve oranlarının, su jeti ile birleştirilmiş dokunmamış kumaş özelliklerine, özellikle gerilme mukavemetine, sıvı emme süresine ve geri ıslatmasına ciddi bir etkide bulunduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın önemli çıktısı ise, hijyenik pedlerde, çocuk bezlerinde, ter emici pedlerde, vb. emici hijyen ürünlerinde, emici dağıtıcı tabaka (ADL) olarak kullanılabilecek potansiyel yeni tip bir su jeti ile birleştirilmiş dokunmamış kumaş ürününün geliştirilmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, unlike polyethylene terephthalate (PET) and viscose fiber (CV) blends used in traditional spunlaced nonwoven fabrics, polyethylene/polypropylene (PE/PP) and polyethylene/polyethylene terephthalate (PE/PET) sheath/core type bicomponent fibers, polypropylene, cotton, and bamboo fibers in addition to PET and CV were used in different blend ratios to obtain novel spunlaced nonwoven fabrics. Physical, mechanical, comfort, and liquid transfer properties of the novel spunlaced nonwoven samples were analyzed. Trials at different temperatures (90°C, 110°C, and 130°C) have been carried out to optimize the spunlaced nonwoven processing temperature. It has been determined that the sheath component of bicomponent fibers melted and formed bonding upon cooling. As the processing temperature increases the bonding points increase. According to the results obtained, tensile strength, bending rigidity, and wet-back values increased and air permeability, liquid strike through time, and the liquid absorption capacity values decreased with the increase in processing temperature. In addition, it has been determined that the type and ratios of components in bicomponent fibers have a serious effect on the spunlaced nonwoven fabric properties, especially tensile strength, liquid strike through time, and wet-back. The important outcome of this study is a potential novel spunlaced nonwoven product that can be used in acquisition distribution layer (ADL) of hygiene products such as sanitary napkins, diapers, and sweat pads.