Meme kanserlerinin tedavileri esnasında, kontrlateral meme tarafından alınan dozların ölçülmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 20161
  2. Yazar: NEZAHAT BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİJAD BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada; meme kanserli olguların primer meme ışınlamaları esnasında, kontrlateral meme tarafından alınan radyasyon dozları ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlardan; internal mammaria noktaları tanjansiyellere ilave edilmemiş (L sahalı) olgularda, peri- ferik lenfatik sahaların kontrlateral meme üzerindeki doz değerlerini arttırdığı gözlenmiştir. Tanjansiyel alanlar kullanılırken karşı memenin sadece yüzeyel dokularının da ha yüksek doz aldığı ve internal mammaria noktaları tanjansiyele ilave edilen olgularda ilk iki nokta hariç diğer noktalardaki doz değerlerinin derin noktalarda daha fazla olduğu ayrıca gözlenmiştir. Ulusal kanser örgütü; kontrlateral memenin hemen hemen merkezindeki doz değerlerinin, yalnız tanjansiyel ışınlamalarda total 5000 cGy'lik doz için ortalama 50-200 cGy ara sında değiştiğini bulmuştur. Bizim tanjansiyel tedavilerimizde bu noktadaki doz değerleri ortalama 50 nin altındadır. Bu da gösteriyor ki, tanjansiyel tedavilerde meme konusunun kullanılması, kontrlateral memedeki radyasyon dozlarını yarı yarıya azaltmaktadır. 33
Özet (Çeviri)
S U M M AR Y in this paper the radiation döşe to the opposite breast during primary breast irradiation of the patients with breast cancer has been calculated. The results have showed that in the patients who were treated with jochey stick treatment fields (tangential fields didn't cover internal mammarian lymphatics), periphe- ral lymphatic areas increased the doses of the opposite breast. it has been also observed that when tangential fields were used, only the superficial points of opposite breast received more doses, and in the patients in whom the internal mammarian points were added to tangential fields, ali points except first and second received more doses than deeper points National Cancer Organisation has found that the doses at the center of the opposite breast varied between 50- 200 cGy för every 5000 cGy, för only tangential fileds. For our tangential fields since we have used beam splitter the döşe at this point was under 50 cGy. This shows that when beam splitter is used the radiation doses to the opposite breast in tangential fields decreases by half. 34