Pelvik organ prolapsusuna eşlik eden gizli stres inkontinans olgularında profilaktik antiinkontinans cerrahisinin etkinliği
- Tez No: 242414
- Danışmanlar: DR. H.CEMAL ARK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: En az üçüncü derece pelvik organ prolapsusu olan ve Gizli Stresİnkontinans tanısı konulan hastalarda prolapsus cerrahisi sonrasında ortaya çıkabilecekstres inkontinanstan korunmak için yapılacak eş zamanlı profilaktik antiinkontinanscerrahisinin etkinliğini değerlendirmek.Gereç ve yöntem: Ocak 2005-Ocak 2007 tarihleri arasında 3.derece veüzerindeki pelvik organ prolapsusu nedeniyle hastanemize başvuran ve yapılanincelemeler sonucunda Gizli Stres İnkontinans tanısı konulan 140 hasta çalışmamızadahil edildi.Hastalar iki gruba ayrıldı.Grup 1:Prolapsus cerrahisine ek olarak profilaktik antiinkontinans cerrahisiyapılan hastalar (n=105)Grup 2:Sadece prolapsus cerrahisi yapılan, antiinkontinans cerrahisi yapılmayanhastalar (n=35)Bütün hastalara operasyondan sonra ortalama 3.ayda kontrol ürodinami yapıldıve her iki gruptaki hastalar operasyondan 1ay,3ay,6ay,12ay ve 24ay sonrakikontrollerinde stres inkontinans,de novo sıkışma hissi,işeme zorluğu ve rekürrenprolapsus açısından değerlendirildi.Ayrıca Grup 1'deki hastalara yapılan profilaktikantiinkontinans operasyonları TVT ve Burch kolposüspansiyonunun başarı oranlarıkarşılaştırıldı.Sonuç:Grup 1 ve Grup 2 arasında operasyondan sonra ortaya çıkan işemezorluğu,de novo sıkışma hissi ve rekürren prolapsus açısından istatistiksel olarakanlamlı fark bulunmadı(p>0.05).Grup 1'deki hastaların %8.5'inde stres inkontinansgelişirken Grup 2'de bu oran %28.5 olarak bulundu ve aradaki fark istatistiksel olarakanlamlı bulundu(p0.05).İleri derecede pelvik organ prolapsusu olan hastalar operasyon sonrasında ortayaçıkabilecek stres inkontinansı açısından risklidirler.Bu nedenle hastalara prolapsuscerrahisine ek olarak yapılacak profilaktik antiinkontinans cerrahisi hastaları önemli birproblemden kurtaracaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Clinically continent women with severe genitourinary prolapse andoccult stress incontinence are considered to be at high risk of developing symptomaticstress incontinence once the prolapse is repaired.We studied the efficacy and safety ofprophylactic anti-incontinence surgery (tension free vaginal tape (TVT) procedure andBurch colposuspansion) in preventing postoperative stres incontinence in these women.Material and method: One hundred forty consecutive women with stage 3 orhigher genitourinary prolapse and occult stres incontinence were enrolled betweenJanuary 2005-January 2007.This was a retrospective study that compared womenunderwent prolapse surgery with prophylactic antiincontinence procedure (Group1,n=105) and only prolapse surgery (Group 2, n=35).Preoperatively,none of the womencomplained of stress incontinence. Preoperative evaluation included history ,physicalexamination and urodynamic assesment.However,all had urodynamically-confirmedoccult stres incontinence, revealed by repositioning of the prolapse.The main outcomemeasures were postoperative stres incontinence,voiding dysfunction,de novo urgencyand recurrence of prolapse.Result: Patient characteristics and preoperative urodynamic evaluation weresimilar in two groups.