Role of decision support methods for supplier selection in supply chain management
Karar destek yöntemlerinin tedarik zinciri yönetiminde tedarikçi seçimindeki rolü
- Tez No: 201622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SERDAR YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya daha küreselleşen bir pazar halini almakta ve firmaları, küreselleşen bu pazarlarda rekabeti sürdürebilmeleri için aynı anda birçok kısıdı göz önüne almaya zorlamaktadır. Firmalar müşterilere istedikleri ürün veya hizmeti daha hızlı daha ucuz ve daha kaliteli olarak sunmak için sürekli gelişme içerisindedirler. Yöneticiler bütün bunları tek başına firma olarak yerine getiremeyeceklerini başarılı olabilmek için lojistik sistemlerindeki tedarikçiler perakendeciler, toptancılar, dağıtım kanalları ve müşteriler ile birlikte Tedarik Zinciri Yönetim (TZY) sistemi olarak çalışmaları gerektiğini anlamışlardır. Başarılı bir tedarik zincirinin en önemli fonksiyonlarından biri efektif satın alma fonksiyonudur. Doğru tedarikçileri seçmek satın alma maliyetlerini düşürerek rekabet gücünü geliştirmektedir. Globalleşme arttıkça tedarikçi seçimi daha dinamik ve karmaşık hale gelmiştir ve bu problem birçok stratejik değişkeni birlikte değerlendirmeyi gerektirir. Bu çalışmanın amacı, uygun seçim yöntemlerinin farklı durumlarda ve ortamlardaki tedarikçi seçimi probleminin çözümündeki rolünü araştırmaktır. Çalışmanın uygulama kısmında paketleme sektöründe çalışan bir firmaya ait ERP verileri değerlendirilerek, ileride kurulacak tedarik zinciri yönetimi sisteminde birlikte işbirliği içinde çalışılacak en iyi tedarikçinin seçilmesinde kullanılmıştır. Seçilen algoritmaların karşılaştırılması sonucu daha iyi çözümü sağladığına inanılan algoritmalar benzeri yapıya sahip olan firmalarda kullanılmak üzere önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world is becoming a more and more global marketplace and the global environment is forcing companies to take almost everything into consideration at the same time. Companies are developing to provide the desired products and/or services to customers faster, cheaper, and better than the competitors. Managers come to realize that they cannot do it alone; rather, they must work on a cooperative basis with the best organizations in their logistic systems including suppliers, plants, warehouses, distribution centers and customers, as a Supply Chain Management system in order to succeed. One of the most important functions of a successful supply chain is an effective purchasing function. Selecting the right suppliers can significantly reduce the purchasing costs and improve competitiveness. As technological complexity increased, supplier selection has become more dynamic and complex to analyze, and to solve. Selection process involves considering a series of strategic variables, performance criteria and alternatives. The aim of this study is to investigate the role of suitable selection methodologies for supplier selection problem solution in different situations and environments. In the implementation part of this study a packaging company?s ERP data were evaluated and used to compare the suppliers and select the best one to work in a cooperative basis in a supply chain management system in the future. According to the comparison of the selected algorithms the better ones were recommended for the companies that have similar structures.