Dış mekan ink-jet baskı tekniğinde baskı materyaline bağlı olarak ideal çözünürlüğün incelenmesi
A study of ideal resolution on different materials printed with outdoor ink-jet technique
- Tez No: 201649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ink-jet baskı tekniginin temeli ilk olarak 1878 yılında atılmıstır. Ink-jet baskı teknigi diger baskı teknikleri ile ebat, mecra ya da tirajdan dolayı basımı mümkün olmayan islerin baskısı için genis kullanım alanı bulmustur. Ink-jet baskı teknigi üreticilerinin gelistirdigi farklı prensip ve modellerle uygulanmaktadır. Kimi medya ve mecralar geregi birçok farklı baskı materyaline baskı yapılabilmektedir. Bunun yanısıra yine mecra ve medyalara baglı olarak mürekkep çesitleri mevcuttur. Ink-jet baskı teknigi esas olarak baskı materyaline mürekkep püskürterek çalısır. Püskürtülen mürekkep noktacıklarının baskı materyallerine uygun formda tutunması baskı kalitesini olusturan unsurların basında gelmektedir. Kimi baskı materyallerinde mürekkep noktacıklarınn genisleyip diger noktacıklarla üst üste gelmesi basılan görsellerde istenmeyen renklerin olusmasına ve detay kayıplarına neden olmaktadır. Her baskı materyali yüzeyi farklı mürekkep emme özelligi gösterdiginden dolayı bu tez çalısması ile dıs mekanda kullanılan baskı materyalleri ile testler yapılarak ideal baskı çözünürlügü degerleri bulunmaya çalısılmıstır. Bu sayede yüksek çözünürlüklü baskı yapmanın her zaman iyi sonuç vermedigi, gereksiz yere üretim zamanı kaybına yol açtıgı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The foundation of ink-jet printing technique was laid for the first time in 1878. The use of ink-jet printing technique found a large area for the printing of works which were impossible to print with other techniques due to their size, printing place, and circulation. The ink-jet printing technique essentially works by spraying ink to the printing material. The clinging of the small dots of the sprayed ink to printing materials in an appropriate form comes in the lead of the factors constituting the quality of printing. Some ink-dots becoming larger and overlapping with others in some printing materials causes unwanted colors to appear and details to be lost in printed visual materials. Since every printing material surface shows a different ink-absorption characteristic, an effort was made in this study to determine an ideal printing resolution value by administering tests on the printing materials used outdoors. It was found out that a high-resolution printing does not always yield a good result; but may even lead to unnecessary loss of production time.