Investigation of sugar metabolism in Rhizopus oryzae
Rhizopus oryzae'nin şeker metabolizmasının incelenmesi
- Tez No: 201842
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HAMAMCI, PROF. DR. ŞEBNEM HARSA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rhizopus oryzae, yüksek miktarda L(+)-laktik asit üretirken, yan ürün olarak da etil alkol üreten filementli bir küftür. Bu organizmanın pirüvat ayrılma noktasını anlamak amacıyla değişik aşı ve glikoz derişimlerinde fermantasyonlar yapıldı. Düşük aşı derişiminde (1x103 spor/ml) yüksek laktat derişimi (78 g/l) elde edilebilirken yüksek etil alkol derişimleri (37 g/l) yüksek inoculum derişimlerinde (1x106 spor/ml) elde edildi. Yüksek aşı konsantrasyonlarında (1x105 and 1x106 spor ml-1) çalışma hacminin düşürülmesi laktat üretimini artırdı, ama hacim değişikliği düşük aşı derişimlerde (1x103 and 1x104 spor/ml) etki göstermedi. R. oryzae'nın düşük glikoz derişimlerindeki fizyolojisi çalkalamalı kültür ve fermentörde incelendi. Çalkalamalı kültürde, düşük başlangıç glikoz derişimlerinde biyokütle verimi yüksek, laktat ve etil alkol verimleri düşük oldu. Başlangıç glikoz derişimini yükselterek daha yüksek laktat ve etil alkol derişimleri elde edildi. Aljinata tutuklanmış yarı kesikli R. oryzae kültürlerinde glikoz çok düşük derişimlerde tutuldu. Çalkalamalı kültürdekine benzer şekilde, glikoz derişimi düştükçe laktat ve etil alkol derişimi düşmüş, biyokütle verimi yükseldi. Glikoz derişimi birden artırıldığında, pirüvat ayrılma noktası enzimlerinin faaliyeti ve metabolit derişimlerinde artışa sebep oldu. Yarı-kesikli kültürde, daha Yüksek biyokütle verimi (0.25 g kuru hücre ağırlığı/g glikoz)elde edildi. Laktat dehidrogenaz, aşı derişiminden ve glikoz konsantrasyonundan pirüvat dekarboksilaz ve alkol dehidrogenaza göre daha fazla etkilenmiştir. Bu enzim laktat üreten kültürde daha yüksek aktivite gösterdi. Laktat dehidrogenazın tersine, pirüvat dekarboksilaz ve alkol dehidrogenaz düşük glikoz konsantrasyonlarında bile yüksek aktivite gösterdi.
Özet (Çeviri)
Rhizopus oryzae is a filamentous fungus, which can produce high amounts of L(+) lactic acid and produces ethanol as the main by-product. In an effort to understand the pyruvate branch point of this organism, fermentations under different inoculum and glucose concentrations were carried out. At low inoculum size (1x103 spores/ml), high amount of lactate (78 g/l) was produced, whereas high ethanol concentration (37 g/l) was obtained at high inoculum sizes (1x106 spores/ml). Decreasing working volume increased lactate production significantly at high inoculum sizes (1x105 and 1x106 spores/ml), but did not influenced the physiology at low inoculum sizes (1x103 and 1x104 spores/ml). In shake flask cultures, at low initial glucose concentrations biomass yield was high and lactate and ethanol yields were low. Higher lactate and ethanol and lower biomass yields were obtained by increasing the initial glucose concentrations. In alginate immobilized, semi-continuous cultures with cell retention, glucose level in the medium was kept at low values. Like in shake flask cultures, as the glucose concentration decreased lactate and ethanol yields decreased and biomass yields increased. Increasing the glucose concentration by a pulse of glucose caused increases in branch point enzyme activities, as well as in concentrations of the metabolites. In fed batch cultures higher biomass yield (0.25 g DCW/g glucose) could be obtained. Lactate dehydrogenase was influenced by the inoculum size and glucose concentration more than pyruvate decarboxylase and alcohol dehydrogenase. It showed higher activity at lactate producing fermentations. Unlike lactate dehydrogenase, pyruvate decarboxylase and alcohol dehydrogenase showed high activity even at low glucose concentrations.