Otofaji inhibitörü klorokuin'in ipek böceği Bombyx mori'nin yağ dokusu metabolizması üzerine olan etkilerinin larval-pupal metamorfoz sürecinde araştırılması
Investigation of the effects of chloroquine on fat body metabolism of Bombyx mori during larval-pupal metamorphosis
  1. Tez No: 832733
  2. Yazar: SEÇKİN ŞENKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN EBRU GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yağ doku ipekböceğinin vücudunun tamamı boyunca dağılmış büyük bir dokudur. Depolama, bağışıklık, enerji rezervlerinin yönetimi, üreme ve gelişmede önemli bir rol oynaması nedeniyle, böceklerin gelişimi sırasında metabolik süreçlere ilişkin analizler sıklıkla yağ dokuda gerçekleştirilir. Önemli bir hücresel mekanizma olan otofaji açlık gibi stres koşullarında hücrenin hayatta kalmasını sağlayan bir mekanizma olmasının yanı sıra, ihtiyaç fazlası veya hasarlı yapı ve organellerin ortadan kaldırılmasında, hücre ölümünün gerçekleşmesinde ve düzenlenmesinde anahtar rol oynar Bu çalışmada larval-pupal metamorfoz sürecinde ipek böceği Bombyx mori' nin yağ doku metabolizmasında otofajinin öneminin, otofaji inhibitörü klorokuin kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Uygulama ve kontrol grubu ipek böcekleri total olarak fotoğraflanmış, tartılmış ve belirlenen günlerde elde edilen yağ doku örnekleri morfolojik ve histokimyasal olarak incelenmiştir. Ayrıca yağ doku örneklerinde glikojen, şeker, lipit ve protein içerikleri spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. Asit fosfataz aktivitesi ölçülerek otofajinin hangi seviyede gerçekleştiği tespit edilmiştir. Western Blot ile Atg8 proteini belirlenmiş ve otofaji belirteci olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar klorokuin uygulaması ile otofaji mekanizmasının inhibe edilmesinin böcek enerji metabolizmasını genel şekilde bozarak, metamorfoz sürecini engellediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Adipose tissue is a large tissue distributed throughout the body of the silkworm. Analyses of metabolic processes during insect development are often carried out in adipose tissue because it plays an important role in storage, immunity, management of energy reserves, reproduction and development. Autophagy, an important cellular mechanism, plays a key role in cell survival under stress conditions such as starvation, as well as in the elimination of redundant or damaged structures and organelles, and in the onset and regulation of cell death. The aim of this study was to investigate the role of autophagy in adipose tissue metabolism of the silkworm Bombyx mori during larval-pupal metamorphosis using the autophagy inhibitor chloroquine. Treatment and control silkworms were photographed, weighed and adipose tissue samples obtained on the determined days were analyzed morphologically and histochemically. In addition, the glycogen, sugar, lipid and protein contents of the adipose tissue samples were determined spectrophotometrically. The level of autophagy was determined by measuring acid phosphatase activity. Atg8 protein was determined by Western blot and analyzed as an autophagy marker. The results obtained showed that inhibition of autophagy mechanism by chloroquine application disrupted the energy metabolism of insects in general and prevented the metamorphosis process.