Toward the frontiers of stacked generalization architecture for learning
Öğrenme için yığılmış genelleme mimarisinin sınırlarına doğru
  1. Tez No: 201871
  2. Yazar: CÜNEYT MERTAYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOS TÜNAY YARMAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Örüntü tanımada, ?yanlılıksapma? değişimi öyle zorlayıcı bir konudur ki araştırmacılar daha iyi genelleme performansları elde edebilmek için onlarca yıldır çalışmaktadır. Bir çok öğrenme yöntemi arasından, iki seviyeli homojen yığılmış genelleme, literatürde nesne tanıma ve görüntü açıklama gibi değişik problem tiplerinde yüksek başarıyla rapor edilmiştir. Bu çalışmanın iki temel amacı vardır: Biricisi, yığılmış genellemenin bazı problemlerini çözmek için yeni bir mimari önermektir. İkincisi, yığılmış genelleme için başarı kriterleri bulmaktır. Yığılmış genelleme mimarisinin bir problemi, niteliği gereği boyut laneti ne açık olmasıdır. Bu problemi çözmek için, ?ortak karar? olarak isimlendirilmiş yeni bir mimari önerilmiştir. Bu mimari düşük sınıf sayısında iki katmanlı homojen yığılmış genelleme mimarisiyle benzer performansı göstermekte, ancak yüksek sınıf sayısında yığılmış genellemeden daha iyi olmaktadır. Buna ek olarak, iki katmanlı homojen yığılmış genelleme için kullanılan betimleyicilerin bireysel özelliklerine dayanan başarı kriterleri ortaya konulmuş ve sentetik veri kümelerinde doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In pattern recognition, ?biasvariance? tradeoff is a challenging issue that the scientists has been working to get better generalization performances over the last decades. Among many learning methods, twolayered homogeneous stacked generalization has been reported to be successful in the literature, in different problem domains such as object recognition and image annotation. The aim of this work is twofolded. First, the problems of stacked generalization are attacked by a proposed novel architecture. Then, a set of success criteria for stacked generalization is studied. A serious drawback of stacked generalization architecture is the sensitivity to curse of dimensionality problem. In order to solve this problem, a new architecture named ?unanimous decision? is designed. The performance of this architecture is shown to be comparably similar to two layered homogeneous stacked generalization architecture in low number of classes while it performs better than stacked generalization architecture in higher number of classes. Additionally, a new success criterion for two layered homogeneous stacked generalization architecture is proposed based on the individual properties of the used descriptors and it is verified in synthetic datasets.