Textual analysis of the lays: Relatively Speaking, How the Other Half loves, Time and Time Again by Alan Ayckbourn
Alan Ayckbourn'un Relatively Speaking, How the Other Half Loves, Time and Time Again adlı oyunlarının metinsel analizi
- Tez No: 261148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ZERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmamda seçkin, Çağdaş İngiliz oyun yazarlarından bii olan Alan Aydkbourn ve onun ilk oyunları Relatively Speaking, How the Other Half Loves, Time and Time Again'e ışık tutmak için yapılmıştır.Ayckbourn, fars için sadece teknik konuda değil aynı zamanda kahkanın ardındaki korkunç gerçeği açığa çıkarma ve aydınlatma açısından ciddi bir oyun yazarıdır. Bununla birlikte Ayckbourn sıradan fars olarak kabul edilen alanı genişletmektedir. Bu görüşler doğrultusunda bu çalışma Relatively Speaking, How the Other Half Loves, Time and Time Again üzerine yoğunlaşmaktadır.Oyunlarını detaylı bir şekilde incelerken sürekli değişen komik formatla birlikte yinelenen belirli temalar (evlilikte yaşanan hayal kırıklığı, kadına karşı erkeksi duyarsızlık korkusu, iyi niyetli fakat başarısız toplumsal reformcular ve yükselme meraklısı fırsatçılara olan nefret, aciz ve düşkünlere duyulan sempati) olduğu görülmektedir.Önce duygusal açıdan kendi bölgesini desteklemiştir, teknik olarak, her zaman yabancıları dışarıda tutmaya çalışmaktadır. Bu yüzden birbirleri arasındaki bağlantıları Ayckbourn'un gelişen bakış açısını takip ederek oyunlar detaylı bir şekilde analiz edilmeye çalışılmıştır. Kesinlikle onu büyüleyici yapan Ayckbourn'un oyun yazarı olarak göstermiş olduğu gelişme, teknik beceri ve psikolojik olasılık arasındaki dengeyi kurmasıdır.
Özet (Çeviri)
The study is intended to shed light on Alan Ayckbourn, one of the distinguished Contemporary British Playwrights, and his early plays: Relatively Speaking, How The Other Half Loves, Time and Time Again.Ayckbourn is essentially serious, for farce is not merely a matter of technique, but a use of technique to reveal or highlight sometimes dreadful reality behind laughter. In addition, Ayckbourn extends the range of what is ordinarily considered farce. In support of these views, the study focuses on Relatively Speaking, How the Other Half Loves, Time and Time Again.Studying his plays in detail, it is noticed the recurrence of certain themes (disillusionment with marriage, horror at masculine insensitivity towards women, dislike of dogooders and bullish opportunists, sympathy with the feckless and incompetent) within a constantly varting comic format. At first emotinally, he has staked his own particular territory: technically, he is always trying to push the frontiers outwards. So that it is attempted to analyse each play in detail while traching the links between them and pursuing Ayckbourn?s growing maturity of vision. Precisely what makes him fascinating, however, is the way Aycbourn, making a great leap forward as a dramatist, maintains a delicate balance between technical cleverness and psychological probability.