Araç motor bölümünde çeşitli yerlerdeki taşınım ısı geçiş katsayısının laboratuvar ortamında ve sayısal analiz yoluyla belirlenmesi
Convection heat transfer coefficient estimation using experimental methods and computational fluid dynamics in vehicle engine compartment
  1. Tez No: 201951
  2. Yazar: NURİYE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araç motor bölgesindeki hava akısı problemlerinin analitik çözümü kolay degildir. Bu sebeple havanın akıs özelliklerine, akıs hızına ve cismin geometrisine baglı olarak konveksiyon ısı geçis katsayısının bulunması gibi problemlerin çözümünde laboratuvar ortamında yapılan deneysel incelemeler çok büyük önem tasır. Akıskanlar dinamiginde deney ve kuramı birlestiren ve 3. boyut olarak tanımlanan sayısal akıskan dinamigi, son yıllarda yüksek hızdaki bilgisayarların gelistirilmesiyle sayısal analizlerin yapılmasını kolaylastırmıstır. Bu çalısmada tasınım ısı geçis katsayısı, H-Metre cihazı vasıtasıyla laboratuvar ortamında aracın rüzgar tüneli sasi dinamometresinde test edilmesiyle bulunacaktır. Aynı zamanda tasınım ısı geçis katsayısı, sayısal akıskan dinamigi esas alınarak hazırlanmıs bilgisayar destekli bir mühendislik programında bulunacak ve sonuçlar karsılastırılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is very complicated to analyze airflow in underhood area since the geometry is not simple. Due to this, it is very important to figure out the convection heat transfer coefficient which depends on flow charecteristics, geometry and air flow velocity using experimental methods. Developed powerful computers started to give oppurtunity to make numerical analysis for the Computational Fluid Dynamics which combines experimental results and the theory as third dimension of fluid dynamics. Following study shows the experimental results of chassis dynamometer wind tunnel testing to find out convection heat transfer coefficient using H-Metre. Computational Aided Engineering program which based on Computational Fluid Dynamics code will be run to find convection heat transfer coefficient as well. Both findings proximity will be analyzed.