Burdur göl altı su boru hattı geçişine alternatif çözüm yolları araştırılması
An investigation for the alternative solitions to the transmission of underwater pipeline of Burdur Lake
- Tez No: 201952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TOZLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalısmada, su altı boru hatlarında boru hatlarına etkiyen dalga ve akıntı etkilerinin hangi yöntemlerle hesaplanacağı incelenmis, bu yöntemler ısığında su altı boru hatlarına etkiyen hidrodinamik yüklerin bulunması anlatılmıstır. Bu bilgilerden yola çıkarak Burdur Göl Altı ?çme Suyu ?shale hattı incelenmis ve boru hattına alternatif çözüm yolu üretilmistir. Arastırma sonucunda tabana oturan ve tabandan belli bir mesafede yerlesen boru hatlarının karsılastırması yapılmıs ve hangi kosullarda kullanılmasının güvenli ve ekonomik olacağı tartısılmıstır. ANAHTAR KEL?MELER: Sualtı boru hatları, Dalga kuvveti, Kıyı mühendisliği
Özet (Çeviri)
In this work, the methods of calculating the effects of waves and underwater currents on the pipeline are going to be analysed and by means of these methods, determining the hidrodynamic forces which affect the underwater pipelines is outlined. By using these facts, the underwater pipeline which transmits drinking water and crosses Burdur Lake is examined and an alternative pipeline is proposed. At the end of the search, a comparison is made between the pipelines that are resting on the bed and that are floating at a certain distance above the bed and also the safety and the economical aspects of these pipelines are discussed. KEY WORDS : Underwater pipelines, Wave forces, Coastal engineering