N,N-dialkil perfloro peptidoamin bileşiklerinin sentez ve karakterizasyonu
Snythesis and charecterization of N,N-dialkyl perfluoro peptido amine compounds
- Tez No: 201985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SABİH ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalısmada, degisik perflorlanmıs alkil zincirine sahip enamin bilesiklerinin sentezleri yapılmıstır. Bu enamin bilesikleri florlanmıs alkollerden oksidasyon eliminasyon ve Michael katılması gibi bilinen metotlar kullanılarak hazırlanmıstır. Florlanmıs alkol bilesikleri Jones reaktifi kullanılarak etkili bir sekilde ilgili karboksilik asit türevlerine yükseltgenmistir. Florlanmıs asit üzerindeki florun sodyum hidroksit muamelesi ile eliminasyonunu takiben asitin etil esterine dönüstürülmesi karboksilik asiti etil esteri seklinde korumustur. Alkil zincirindeki florun azit dibenzilamin ve perflorlanmıs amin gibi azot temeli nükleofiller ile yerdegistirmesi N,Ndialkil perflorlanmıs ester bilesiklerinin sentezine olanak saglar. Sentezlenen bu bilesiklerin yapısal karakterizasyonu IR ve NMR spektroskopisi ile incelendi, ayrıca sentezlenen bu bilesiklerin bazı önemli fiziksel özelliklerine bakıldı. Sentezlenen bu N,N-dialkilperfloro moleküleri gelecek çalısmalarda farklı kullanım alanları bulacaktır. Özellikle yeni perflorlanmıs peptidoamin ve pseudo peptit yapılarının olusturmak için kullanılabilir olması bu moleküllerin önemini daha da artırmaktadır. Anahtar Kelimeler : Azitler, eliminasyon, Fischer esterlesmesi, hidrofilik ve hidrofobik gruplar Micheal katılması, N-N-dialkil perfloroalkilpeptitleri, yüzey aktif maddeler, yükseltgenme.
Özet (Çeviri)
In this study, syntheses of enamine compounds having various perfluorinated alkyl chain was carried out. These enamine molecules were prepared from fluorinated alcohols by known methods such as oxidation, elimination, esterification and Micheal addition. The precursor fluorinated alcohols were efficiently oxidised with Jones reagent to corresponding acid derivatives. Following elimination on the florinated acids with NaOH treatment, formation of ethyl ester derivatives served as acid protection. Replacement of fluorine in the alkyl chain with nitrogen based nucleophiles as azide, dibenzylamine and perfluorinated alkylamine enabled the synthesis of N-N,dialkyl perfluorinated ester compounds. The structural characterization of the synthesized compunds was carried out by IR and NMR spectroscopies, and some important physical properties of some compounds were also examined. These N-N,dialkyl perfluorinated molecules will serve as important building blocks to insert in peptide synhtesis allowing the formation of fluorinated amino peptide and psuedo peptide systems, which is main objectives of future work. Key words : Azides, elimination, Fisher esterification, hydrophilic and hydrophobic groups, Micheal addition, N-N-dialkyl perfluorinated peptides, oxidation, surfactants.