0-4 haftalık dönemde farklı düzeyde enerji içeren başlatma diyetlerinin kekliklerin (Alectoris chukar) besi performansı üzerine etkisi
Effect on growth performance of different energy levels of starter diets of partridges (Alectoris chukar) in 0-4 week periods
  1. Tez No: 202010
  2. Yazar: AYŞE ALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma, keklikleri 0?4 haftalık dönemde farklı düzeyde enerji içeren karma yemlerle beslemenin canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve yaşama gücü üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Temmuz- Eylül döneminde 12 hafta süreyle yürütülmüştür. Denemede kekliklere 0?4 hafta % 28 ham proteinli (HP) ve 4 farklı seviyede enerji [2750, (I), 2800 (II), 2900 (III) ve 3000 kcal/kg ME (IV)] içeren karma yemler verilmiştir. Tüm gruplara 5?8 ve 9?12 haftalar arasında sırasıyla; %22 HP, 2950 kcal/kg ME ve % 20 HP, 3050 kcal/kg ME içeren karma yemler verilmiştir. Deneme sonunda farklı enerji seviyelerinin canlı ağırlıklar üzerine etkisi istatistikî olarak önemsiz bulunmuştur. Canlı ağırlıklar 12. haftanın sonunda sırasıyla, I., II., III. ve IV. gruplarda erkekler için; 447.2, 435.1, 426.1, 413.5 g ve dişiler için; 381.8, 377.6, 371.3, 367.5 g olarak bulunmuştur. Canlı ağırlık artışı bakımından farklı enerji seviyelerinin canlı ağırlık artışı üzerine etkisi istatistikî olarak önemsiz bulunmuştur. Canlı ağırlık artışı 12. haftanın sonunda sırasıyla; I., II., III. ve IV. gruplarda erkekler için; 83.5, 80.7, 82.4,76.1 g ve dişiler için; 67.7, 66.1, 61.7, 65.2 g olarak bulunmuştur. Yem tüketimi bakımından gruplar arasında 1. hafta hariç diğer dönemlerde istatistikî olarak önemli bir fark bulunmamıştır. 12. haftanın sonunda, I. II. III. ve IV. gruplarda yem tüketimleri sırasıyla; 393.4, 382.7, 398.4 ve 395.5 g olarak saptanmıştır. Kümülatif yem tüketimi bakımından da yem tüketimine paralel olarak 1. hafta hariç diğer dönemlerde istatistiki olarak önemli bir fark bulunmamıştır. Denemenin sonunda I. II. III. ve IV. gruplarda kümülatif yem tüketimleri sırasıyla; 1392.4, 1398.2, 1440.7 ve 1434.7 g olarak saptanmıştır. Yemden yararlanma oranları 0-12 haftalık dönemde, I., II., III. ve IV. gruplar için sırasıyla; 3.65, 3.62, 3.81 ve 3.70 olarak bulunmuştur. Oniki haftalık besi dönemi sonunda kekliklerde yaşama gücü değerleri I, II, III ve IV. gruplar için sırasıyla; % 64.3, 73.8, 65.2 ve 66.7 olarak saptanmıştır. Farklı enerji seviyeleri kekliklerin yaşama gücünü önemli düzeyde etkilememiştir. 2 Sonuç olarak, kınalı kekliklerin başlatma diyetlerindeki enerji düzeyinin 2750 veya 2800 kcal/kg ME olarak hesaplanmasının uygun olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of fattening different energy levels diets on live weight, feed consumption, feed conversion ratio and livability the partridges in 0-4 week periods. The experiment was conducted during July-September through 12 weeks. Partridges consumed diet which contains 28% crude protein (CP) and diets at four energy levels [2750, (I), 2800 (II), 2900 (III) and 3000 kcal/kg metabolizable energy (ME) (IV)] during 0-4 week periods in experiment. Between 5-8 and 9-12 weeks, all groups consumed diets, which 22% CP, 2950 kcal/kg ME and 20% CP, 3050 kcal/kg ME, respectively. At the end of experiment, live weights were not affected by dietary energy levels. At the end of 12 weeks periods, live weights were obtained in I, II, III and IV groups as 447.2, 435.1, 426.1, 413.5 g for males and 381.8, 377.6, 371.3, 367.5 g for females, respectively. Live weight gain was not affected by dietary energy levels. At the end of 12 weeks periods, live weight gain were obtained in I, II, III and IV groups as 83.5, 80.7, 82.4, 76.1 g for males and 67.7, 66.1, 61.7, 65.2 g for females, respectively. There was no difference found between groups in respect to feed consumption except 1st week. The differences among groups were not significant in response to cumulative feed consumption during 0-12 week-period excluding first week. At the end of the experiment, cumulative feed consumptions were obtained 1392.4, 1398.2, 1440.7 and 1434.7 g, respectively. There was no difference found between groups in respect to feed efficiency ratio. Feed efficiency ratios in the periods of 0-12 weeks, in I, II, III and IV groups was found 3.65, 3.62, 3.81 and 3.70, respectively. Feed conversion ratios were determined as 3.65, 3.62, 3.81 and 3.70, respectively, during 0-12 week periods. Livability was not affected from different energy levels. As a result, energy leves were suggested as 2750 and 2800 kcal/kg ME at the starter diets in partridges.