Yeni vic-dioksim ligandlar ve onların geçiş metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve redoks özellikleri
New vic-dioximes and theirs trans metals complexes of synthesis, characterization and redox features
  1. Tez No: 202011
  2. Yazar: HATİCE KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Vic-dioksimler, geçiş metalleri ile verdikleri kararlı kompleksler nedeniyle şelat teşkil edici olarak kullanılması büyük önem taşımaktadır. Literatürde bilinen makrosiklik yapıdaki vic-dioksim ligand sayısı oldukça sınırlıdır. Sübstitüe olmayan vic-dioksim kompleksleri suda ve organik çözücüde hiç çözünmediklerinden yapılan araştırmaların önemli bir hedefi de çözünür ürünler elde etmektir. Bu bileşiklerin çözünürlükleri; hacimli sübstitüentler, polar gruplar veya makro hetero halkası ilavesiyle arttırılabilmektedir. Bu sayede gerek yapı, gerekse reaksiyonların incelenebilmesi de mümkün olabilmektedir. Birçok dioksimler ve onların geçiş metal kompleksleri incelenmiştir. Bu komplekslerin çok kararlılığı ve tek elektron özellikleri, onların hidrojen bağıyla kararlılaştırılmış düzlemsel yapılarıyla ilişkilendirilirler. Vic-dioksim ligandlarıyla komplekslerinin yüksek kararlılığı geniş ölçüde çeşitli amaçlar için kullanılır. Vicdioksimler B12 Vitaminlerinin biyofonksiyonlarına benzer model bileşikler olarak oldukça fazla ilgi çekmektedir. Bu çalışmada iki yeni ligand ve onların geçiş metal kompleksleri sentezlendi. Çalışmanın birinci kısmında, yeni bir dioksim, N (4-amino 2,2,6,6 tetrametil piperidin) p-tolilglioksim (L1H2), anti-p-tolilkloroglioksim ve 4-amino 2,2,6,6 tetrametil piperidin'in saf THF'deki reaksiyonuyla hazırlandı. Ni(II), Cu(II) ve Co(II) ile metal-ligand oranı 1:2 olan tek çekirdekli kompleksler hazırlandı. Çalışmanın ikinci kısmında, yeni bir dioksim, N'N (4-amino 2,2,6,6 tetrametil piperidin) antiglioksim (L2H2), anti-diklorglioksim ve 4-amino 2,2,6,6 tetrametil piperidin'in saf THF'deki reaksiyonuyla hazırlandı. Ni(II), Cu(II) ve Co(II) ile metal-ligand oranı 1:2 olan tek çekirdekli kompleksler sentezlendi. Ligandların ve komplekslerin yapıları Şekil 4.1-4.4'da verilmiştir. Bütün ligandların Co(II) ve Ni(II) metal komplekslerinin geometrileri aksiyal ligand olarak iki mol su içerdiğinden oktahedral, Cu(II) kompleksinin geometrisi ise kare düzlem olarak değerlendirilmiştir. Ligandların ve bunların Ni(II), Cu(II) ve Co(II) metal komplekslerinin yapıları Elementel analiz, 1H ve 13C-NMR spektroskopisi, FT-IR, UV-VIS, Manyetik susseptibilite ölçümleri ile aydınlatıldı. Ayrıca, metal komplekslerin Erime noktası ve yükseltgenme-indirgenme potansiyelleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vic-dioximes have great importance since they are used as chalete because of the stable complexes with transition metals. The number of the vic-dioxime ligands which are known as macrocyclic in literature are very rare. Since vic-dioxime complexes which are not substitue are unsoluble in water and in organic solvents, another aim of these studies is to get soluble products. The solubility of the compounds can be increased by the addition of great size of substituents, polar groups or macro hetero ring. In this way both the structures and their reactions can be investigated.. Numerous dioximes and their transition metal complexes have been investigated. The exceptional stability and unique electronic properties of these complexes can be attributed to their planar structure which is stabilized by hyrogen bonding. The high stability of the complexes with vic-dioxime ligands has been used extensively for various purposes. vic-Dioxime also have received considerable attention as model compounds which mimic bio-functions such as the reduction of vitamin B12.. In this work, two new ligands and their transition metal complexes synthesized. In the first part of this work, A novel dioxime, N (4-amino 2,2,6,6 tetrametil piperidine) p-tolilglioksim (L1H2) was synthesized by reaction of anti-ptolylchloroglyoxime and 4-amino 2,2,6,6 tetrametil piperidine in absolute THF. Mono nuclear complexes with a metal-ligand ratio of 1:2 were prepared with Ni(II), Cu(II) and Co(II) In the second part of this work, A novel dioxime, N?N (4-amino 2,2,6,6 tetrametil piperidine) antiglioksim (L2H2) was prepared by reaction of antidichloroglyoxime and , 4-amino 2,2,6,6 tetrametil piperidine in absolute THF. Mono nuclear complexes with a metal-ligand ratio of 1:2 were prepared with Ni(II), Cu(II) and Co(II). The structures of ligands and complexes are given in Scheme 4.1-4.4. The Cu(II) metal complexes of all ligands are proposed to be square planar and Co(II) and Ni(II) metal complexes are proposed to be octahedral with two water molecules as axial ligands. The structure of the ligands and theirs Ni(II), Cu(II) and Co(II) metal complexes have been identified with a combination of elemental analysis, 1H and 13C-NMR spectra, FT-IR, UV-VIS, magnetic susceptibility measurements. Also, melting point and reduction-oxidation potentials of metal complexes have been determined.