Farklı enerji düzeyli karma yemlere emülsifiyer olarak lizolesitin ilavesinin etlik piliçlerin besi performansı, kesim parametreleri ile serum biyokimya parametreleri üzerine etkileri
The effects of lysolecithin supplementation as emulsifier to diets with different energy levels on growth performance, slaughtering parameters and serum biochemistry parameters of broilers
  1. Tez No: 540700
  2. Yazar: SEÇİL BURCU ALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma, 3 farklı düzeyde enerji içeren etlik piliç karma yemlerine 3 farklı düzeyde lizolesitin ilavesinin besi performansı, serum biyokimya parametreleri ile kesim parametreleri üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmada toplam 9 grup ve 4 tekerrürlü ve her bir tekerrürde de 20 adet etlik civciv bulunacak şekilde, toplam 720 adet erkek etlik civciv kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was planned to investigate the effects of lysolecithin supplementation at three different levels to the diets containing three different energy levels on growth performance, serum biochemistry and slaughtering parameters of broilers. In the research, a total of 720 male broiler chicks that included 9 groups which contained 4 replicates of chicks each included 20 chicks.