Bazı nematik sıvı kristallerde elektrooptik özelliklerin faz sıcaklığında incelenmesi
Investigation of electrooptical properties of some mixed nematic liquid crystals at phase temperature
- Tez No: 202014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknolojide geniş bir kullanım alanına sahip olan sıvı kristallerin elektropotik etki sonucu moleküler yönelime bağlı olarak optik özelliklerinin değişmesi onlar üzerinde daha çok çalışma yapılmasına neden olmaktadır. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlara bağlı olarak sıvı kristallerin teknolojik amaçlı kullanımları da artmaktadır. Özellikle görüntüleme cihazlarında yaygın bir kullanım bulmaktadır. Nematiklerin optik özelliklerinin elektrooptik etkiyle yapısal ve fiziksel değişim sergilemesi, bu sıvı kristallerin daha çok kullanımına neden olmaktadır. Bu çalışmada, ticari olarak Sigma-Aldrich firmasından elde edilen 4- Octyloxy)-4-biphenylcarbonitrile sıvı kristal numunesi ile 4'-isothiocyanatophenyl- 4-pentylbicyclo[2.2.2]octane-1-carboxylate sıvı kristal numuneleri ve bu numunelerin karışımlarının, optik geçirgenlikleri nematik faz ve nematik izotropik faz geçiş aralığında incelendi. Deneyde sıvı kristal malzemelerin optik geçirgenliği; nematik ve izotropik faz geçiş aralığında sıcaklık sabit oranda arttırılıp polarizasyon açısı değiştirilerek ölçümler alındı. Ayrıca nematik fazda sabit sıcaklıkta sabit elektrik alan uygulanarak değerler yapıldı. Optik geçirgenliğe bağlı olarak yapılan ölçümlerde, faz aralığının karışımlarda daha geniş sıcaklık aralığında olduğu gözlendi. Alınan değerler Microsoft Excel programında grafiğe dönüştürüldü ve elde edilen değerlerin önceki çalışmalar ve beklenen sonuçlarla uyuştuğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The variation of optical properties of liquid crystals, which have wide technological uses, as a result of electro-optical effects because of molecular orientation leads to more research in this field. The results from such studies increase their use in technology. In particular, they are extensively used in visualization systems. The fact that optical properties of nematic liquid crystals exhibit structural and physical changes under electro-optical effects causes even wider use. In this study, optical transmittance of commercially available 4-(Octyloxy)-4- biphenylcarbonitrile and 4?-isothiocyanatophenyl-4-pentylbicyclo[2.2.2]octane-1- carboxylate liquid crystals, as well as their mixtures, obtained from Sigma-Aldrich was investigated in transition region between nematic and isotropic phases. In the experiments, the optical transmittance of the nematic liquid crystals was measured in the nematic-isotropic phase region under constant increases of temperature and varying polarization angles. In addition, measurements were made in the nematic phase under the application of a constant dc electric field at constant temperature. The measurements that were carried out depending on the optical transmittance show that the phase transition interval of the mixed structures was observed in wider temperature ranges. The obtained data were graphed in M.S. Excel program and were found to be in agreement with previous studies.