Diabetik sıçan lens ve retinasında moleküler seviyede meydana gelen değişiklikler ve antioksidanların rolü
The role of antioxidants on molecular in changes in diabetic rat retina and lens
- Tez No: 197734
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT DİLSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
DİABETİK SIÇAN LENS VE RETİNASINDA MOLEKÜLER SEVİYEDEMEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER VE ANTİOKSİDANLARIN ROLÜZelal SAVAŞLIÖZETBu çalışma için hayvanlar (Wistar-albino) Elazığ Veteriner Kontrol Merkezi Müdürlüğü'ndentemin edildi. Denekler yedi gruba ayrıldı. 1. grup (kontrol), 2. grup (STZ), 3. grup (STZ + T. foenum-graecum L.), 4. grup (STZ + N. sativa L.), 5. grup (STZ + C. rotundus L.), 6. grup (STZ + E vitamini)ve 7. grup (R. coriaria L.) olarak adlandırıldı. Herhangi bir işlem uygulanmadan önce grupların açlıkkan şekerleri öçüldü. Kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmadı. 2. gruba 1.2 ml (60 mg/kg) STZperitonal enjeksiyonla uygulandı. STZ'den önce 3. gruba T. foenum-graecum , 4. gruba N. sativa, 5.gruba C. rotundus, 6. gruba E vitamini ve 7. gruba R. coriaria ekstraktı 0.25 ml orogastrik yöntemleverildi. Ekstrakt uygulamasından bir gün sonra 3., 4., 5., 6. ve 7. gruplara 1.2 ml STZ enjeksiyonuyapıldı. Haftada bir kez olmak üzere bütün grupların açlık kan şekeri 7 hafta boyunca düzenli olarakölçüldü ve haftada bir kez 3. gruba T. foenum-graecum, 4. gruba N. sativa, 5. gruba C. rotundus, 6.gruba E vitamini ve 7. gruba R. coriaria ekstraktı 0.25 ml (12.5 mg/kg) olmak üzere 7 hafta boyuncadüzenli olarak verildi. 7. hafta sonunda hayvanlar öldürülerek gözleri enükle edildi. Daha sonra retinave lensler izole edilerek biyokimyasal anlizler için kullanıldı. Biyokimyasal incelemede MDA veGSH miktarları ölçüldü.Diyabetik grubun retina MDA değeri (5.04 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) kontrol grubundan(1.18 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) oldukça yüksek bulunmuştur. C. rotundus (1.17 nmol/100 mgretina yaş ağırlık), N. sativa (1.03 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) ve T. foenum-graecum (1.48nmol/100 mg retina yaş ağırlık) gruplarının MDA değerinin kontrol grubu (1.18 nmol/100 mg retinayaş ağırlık) MDA değerine yakın olduğu görülmüştür. Vitamin E (6.34 nmol/100 mg retina yaşağırlık) ve R. coriaria (6.68 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) gruplarının MDA değeri ise diyabetgrubuna (5.04 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) yakın bulunmuştur. Diyabetik grubun lens MDA değeri(0.13 nmol/100 mg lens yaş ağırlık) kontrol grubundan (0.08 nmol/100 mg lens yaş ağırlık) yüksekbulunmuştur. C. rotundus (0.08 nmol/100 mg lens yaş ağırlık), T. foenum-graecum (0.09 nmol/100mg lens yaş ağırlık), Vitamin E (0.07 nmol/100 mg lens yaş ağırlık) ve R. coriaria (0.05 nmol/100 mglens yaş ağırlık) gruplarının MDA değerlerinin kontrol grubuna (0.08 nmol/100 mg lens yaş ağırlık)yakın olduğu görülmüştür. N. sativa grubunun MDA değeri (0.14 nmol/100 mg lens yaş ağırlık) isediyabet grubu (0.13 nmol/100 mg lens yaş ağırlık) MDA değerine yakın bulunmuştur.Diyabetik grubun retina GSH değeri (0.55 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) kontrol grubundan(1.04 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) düşük bulunmuştur. T. foenum-graecum grubunun GSH değeri(0.65 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) kontrol grubu GSH değerine (1.04 nmol/100 mg retina yaşağırlık) az da olsa yakın bulunmuştur. N.sativa (0.46 nmol/100 mg retina yaş ağırlık), Vitamin E (0.41nmol/100 mg retina yaş ağırlık), R. coriaria (0.38 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) ve C. rotundus(0.30 nmol/100 mg retina yaş ağırlık) gruplarının GSH değerlerinin diyabet grubu GSH değerine(0.55nmol/100 mg retina yaş ağırlık) yakın olduğu görülmüştür. Diyabetik grubun lens GSH değeri (5.6nmol/100 mg lens yaş ağırlık ) kontrol grubundan (28.5 nmol/100 mg lens yaş ağırlık) oldukça düşükbulunmuştur. Buna karşılık, C. rotundus (26.08 nmol/100 mg lens yaş ağırlık), N. sativa (17.6nmol/100 mg lens yaş ağırlık), Vitamin E (15.5 nmol/100 mg lens yaş ağırlık) ve T. foenum-graecum(11.6 nmol/100 mg lens yaş ağırlık) gruplarındaki GSH değerlerinin kontrol grubuna (28.5 nmol/100mg lens yaş ağırlık) yakın olduğu görülmüştür. Sonuç olarak diyabetin peroksidasyon ürünü olanMDA oluşumunu arttırdığı ve bir antioksidan olan GSH miktarını düşürdüğü bulunmuştur. Kullanılanantioksidanların ise peroksidasyon ürünü olan MDA oluşumunu engellediği ve antioksidan olan GSHmiktarını koruduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF ANTIOXIDANTS ON MOLECULAR IN CHANGES IN DIABETICRAT RETİNA AND LENSZelal SAVAŞLISUMMARYThe animals, for this staudy, were obtained from The Veterinary Control Center(Elazığ). Rats were divided into seven groups. These were named as group 1 (control), group2 (STZ), group 3 (STZ + T. foenum-graecum), group 4 (STZ + N. sativa), group 5 (STZ + C.rotundus), group 6 (STZ + Vitamin E) and group 7 (STZ + R. coriaria). Before any processwas applied, the blood sugar of the hunger of the groups were measured. The control groupwas not gone under any process. 1.2 ml of STZ (60 mg/kg) administered peritoneally to thegroup 2 (STZ) with injection. Before STZ, 0.25 ml (12.5 mg/kg) was given into the groups of3, 4, 5, 6 and 7 extract of T. foenum-graecum, extract of N. sativa, extract of C. rotundus,Vitamin E and extract of R. coriaria with orogastric method. After one day of administration,1.2 ml STZ (160 mg/kg) was injected to the groups 3, 4, 5, 6 and 7. Just about once a week,the blood sugar of the hunger of the groups were measured regularly throughout seven weeksand groups 3, 4, 5, 6 and 7 administered with 0,25 ml extract of the T. foenum-graecum,extract of the N. sativa, extract of the C. rotundus, Vitamin E (alfa-tokoferol) and extract ofthe R. coriaria once a week for the period of seven weeks. At the end of 7th week, animalswere killed and their eyes were enuclated. Then retina and the lens were isolated from eyesand used to for the determination of MDA and GSH level.Retina MDA level of diabetic group (5.04 nmol/ 100 mg retina wet weight) was foundquite higher than the level of the control group (1.18 nmol/ 100 mg retina wet weight). MDAlevel of the groups C. rotundus (1.17 nmol/ 100 mg retina wet weight), N. sativa (1.03 nmol/100 mg retina wet weight) and T. foenum-graecum (1.48 nmol/ 100 mg retina wet weight)was observed close to the MDA level of the control group (1.18 nmol/ 100 mg retina wetweight). MDA level of the group of Vitamin E (6.34 nmol/ 100 mg retina wet weight) and R.coriaria (6.68 nmol/ 100 mg retina wet weight) was found close to the diabetic group (5.04nmol/ 100 mg retina wet weight). Lens MDA level of diabetic group (0.13 nmol/ 100 mg lenswet weight) was found higher than the control group (0.08 nmol/ 100 mg lens wet weight).MDA level of the groups C. rotundus (0.08 nmol/ 100 mg lens wet weight), T. foenum-graecum (0.09 nmol/ 100 mg lens wet weight), Vitamin E (0.07 nmol/ 100 mg lens wetweight) and R. coriaria (0.05 nmol/ 100 mg lens wet weight) was observed close to thecontrol group (0.08 nmol/ 100 mg lens wet weight). MDA level of the group N. sativa (0.14nmol/ 100 mg lens wet weight) was found close to the MDA level of diabetic group (0.13nmol/ 100 mg lens wet weight).Retina GSH level of diabetic group (0.55 nmol/ 100 mg retina wet weight) was foundlower than the control group (1.04 nmol/ 100 mg retina wet weight). The GSH level of thegroup T. foenum-graecum (0.65 nmol/ 100 mg retina wet weight) was found close to controlgroup (1.04 nmol/ 100 mg retina wet weight) of GSH level with a small difference. The GSHlevel of the groups N. sativa (0.46 nmol/ 100 mg retina wet weight), Vitamin E (0.41 nmol/100 mg retina wet weight), R. coriaria (0.38 nmol/ 100 mg retina wet weight) and C.rotundus (0.30 nmol/ 100 mg retina wet weight) was observed close GSH level of diabeticgroup (0.55 nmol/ 100 mg retina wet weight). GSH level in lens of diabetic group (5.6 nmol/100 mg lens wet weight) was found rather less than control group (28.5 nmol/ 100 mg lenswet weight). In contract, GSH level of the groups C. rotundus (26.08 nmol/ 100 mg lens wetweight), N. sativa (17.6 nmol/ 100 mg lens wet weight), Vitamin E (15.5 nmol/ 100 mg lenswet weight) and T.foenum-graecum (11.6 nmol/ 100 mg lens wet weight) was observed closeto control group (28.5 nmol/ 100 mg lens wet weight). As result, It was found that diabetincreased the formation of peroxidation substrat MDA and decreased the level of GSH whichis an antioxidant. It was noticed that antioxidant, which is used, prevented the formation ofperoxidation substrat MDA and protected quantity of a antioxidant GSH.