ST2 ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda maydonoz ekstresinin sıçan lens antioksidan sistemi velens proteinleri üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 48570
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN YARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET STZ İLE DİYABET OLUŞTURULMUŞ SIÇANLARDA MAYDANOZ EKSTRESİ- NİN SIÇAN LENS ANTİOKSİDAN SİSTEMİ VE LENS PROTEİNLERİ ÜZERİNE ETKİSİ NİN İNCELENMESİ. Bu çalışmada 45 tane Swiss Albino türü erkek sıçan kullanıldı. 8 tanesi kontrol, 8 tanesi kontrol + maydanoz, 15 tanesi diyabet ve 14 tanesi diyabet + maydanoz grubu ola rak ayrıldı. Diyabet grubu sıçanlarına intraperitonal 65 mg/kg STZ enjekte edilerek diyabet oluşturuldu. STZ enjeksiyonundan 14 gün sonra hergün 2 g/kg olacak şekilde gavaj yolu ile maydanoz ekstresi KM ve DM grubuna verildi. STZ enjeksiyonundan 42 gün sonra bütün hayvanlardan kuyruk kanları ve gözleri alındı. Kan örneklerinde AKŞ tayini yapıldı. İntrakapsüler olarak çıkarılan her sıçanın sağ ve sol lensi tek bir örnek olarak serum fizyolojik ile homojenize edildi. Lens homojenatında total protein (Lowry metodu), NEG (TBA metodu), LPO (Yagi TBA metodu), GSH (Ellman' reagent ile) tayini yapıldı ve SDS- PAGE (Laemmli) uygulandı. STZ verilmeden önce K, KM, D, DM grubu sıçanlarının ağırlıkları sırası ile 269.44+25.27, 260.90±36.14, 259.27±31.18, 257.05±20.96 g idi (p=0.753). Açlık kan şekerleri ise 93.19±16.48, 85.20±28.78, 63.18+15.41, 67.13±18.19 mg/dl) (p=0.003) idi. Kiloları arasında fark yokken, AKŞ değerleri D ve DM grubunda anlamlı derecede düşüktü. STZ enjeksiyonundan 42 gün sonra K, KM, D, DM grubu sıçanların ağırlıkları; 254.47±23.52, 250.39±33.91, 184.06±36.67, 193.12±31.71 g (p=0.0001) idi. D ve DM grubunun kilolarında gözlenen azalma, K ve KM grubunda görülmedi. AKŞ'leri 73.92±11.74, 63.25±6.37, 145.37+84.86, 113.06+46.79 mg/dl (p=0.005) idi. D grubu sıçanların AKŞ'leri anlamlı derecede arttı, DM grubunda ise D grubuna göre daha az bir artış vardı. Maydanoz verilmesi DM grubunda AKŞ'nin yükselmesine engel olmadı. KM grubunda AKŞ'ni az anlamlı olarak düşürdü.NEG değerleri 1.32±0.275, 1.56±0.41, 4.58±1.39, 4.02±1.87 nmol F/mg pro tein (p=0.001) idi. GSH değerleri ise 3.25+1.05, 3.29±0.99, 1.49+0.7 1.83±1.02 nmol GSH/mg protein (p=0.001) idi. D ve DM grubunda NEG değerleri K ve KM değerlerine göre yaklaşık 3 katlık bir artış gösterdi. GSH değerlerinde ise D ve DM gruplarında K ve Km gruplarına göre önemli derecede yaklaşık yarı yarıya bir azalma görüldü. Maydanoz verilme si NEG'deki yükselmeyi ve GSH'da azalmayı anlamlı olarak değiştirmedi." K, KM, D, DM gruplarında sırası ile total protein değerleri ise 24.75±5.54, 22.12+2.23, 31.2±6.61, 31.92±11.73 mg/lens (p=0.020) idi. D ve DM gruplarında kontrol gruplarına oranla an lamlı bir artış söz konusu idi (p=0.020). Maydanoz verilmesi bu artışı önleyemedi. Yagi'nin TBA metodu ile lens LPO değerleri ölçülemedi. SDS-PAGE sonucu molekül ağırlıkları 100 ile 13 kDa arasında değişen çeşitli protein bandları elde edildi. Bu protein bandlarının yoğunlukları ve pozisyonları tüm gruplarda aynı idi. Diyabet gruplarında yüksek molekül ağırlıklı anlamlı olmayan bir artış vardı. Mayda noz ekstresi verilmesi elektroforez sonuçlarını değiştirmedi. Yapılan korelasyon analizinde genelde lens GSH değerleri ile total protein değerleri arasında NEG ve GSH değerleri arasında negatif ilişki, NEG ve AKŞ arasında pozitif bir ilişki tespit -edildi. Sonuç olarak deneysel diyabette AKŞ, NEG ve total protein değerleri kontrol gru buna göre anlamlı derecede artarken, GSH değerleri anlamlı derecede düştü. Maydanoz ekstresinin verilmesi bu durumları anlamlı olarak düzeltmedi.
Özet (Çeviri)
57 - VII- SUMMARY THE EFFECT OF PARSLEY (PETROSELINUM CRISPUS) ON THE PROTEIN AND ANTIOXIDANT SYSTEM IN THE LENS OF STZ INDUCED DIABETIC RATS. In this study, 45 male, 6 months old. Swiss rats were used. They were divided into four groups 2 control and 2 diabetic test groups. The rats in the diabetic groups were rendered diabetic on day zero by intraperitonal injection with 65 mg/kg SYZ in a citrate buffer (pH=4.5). Fourteen days later parsley extracts, prepared by water extraction of dried parsley leaves, were fed at 2 g/kg by gavage daily for 28 days, to one of the diabetic groups and one of the control groups. At 42 days after STZ injection, tail blood samples and intracapsular extracts of lenses from all rats were examined. Blood glucose was determined in the blood samples by the O-Toluidine method. The left and right lenses of each rat were homogenized together in 2 ml of saline solution. In the lens homogenates lens total protein levels were measured by the method of Lowry and lens protein NEG as nmol fructose (F)/mg protein by the TBA method. Lens GSH levels were determined and using Ellman's reagent. Lens LPO levels were measured by Yagi's TBA method. The electrophoretic Laemmli SDS-PAGE examination was the carried out them. Before STZ injection Control (C), Control+parsley (Cp), Diabetic (D) and Diabetic+parsley (Dp) groups for body weights (BW)] were 269.44±25.27, 260.90+36.14, 259.27±31.18, 257.05±20.96 g (p=0.753) and fasting blood glucose (FBG) 93.19±16.48, 85.20±28.78, 63.18±15.41, 67.18±15.41, 67.13±18.19 mg/dl (p=0.003) respectively. While initial BW's were not significantly different, FBG values were significantly lower in the D and Dp groups. The results at 42 days were that although macroscopic examination revealed no opafication of rat lenses in any groups. BW was significantly lower and FBG significantly higher in the D and Dp groups. BW's were 254.47±23.52, 250.39±33.91, 184.06±36.67, 193.12±31.71 g (p=0.0001) and FBG's were 73.92+11.74,- 58 63.25+6.37, 145.37±84.86, 113.06*49.79 mg/dl (p=0.005) for the C, Cp, D, and Dp groups respectively. Giving parsley extract did not reduce FBG significantly in the Dp group. It did reduce FBG in the Cp group although the significance was not high (p=0.054). Total protein and NEG significantly higher and GSH significantly lower than controls in both diabetic groups. Total protem leels were 24.75+5.54, 22.12±2.23, 31.2+6.61, 31.92±11.73 (p=0.020), NEG levels; 1.32±0.28, 1.56+0.41, 4.58±1.39, 4.02+1.87 nmol F/mg protein (p=0.0001) and GSH levels; 3.25±1.05, 3.29+0.99 1.49+0.70, 1.83+1.02 nmol GSH/mg protein (p-0.001) respectively for the C, Cp, D, and Dp groups. Giving parsley extract had no significant effect on lens GSH, NEG nor protein levels.. Lens LPO levels were too low to be reliable. The SDS-PAGE detected many different bands varying in moleculer weight from 13 kDa to 100 kDa. However there was no significant difference in any band any of the groups. There was a negative correlation between GSH and total protein levels and between GSH and NEG levels there was positive correlation between FBG and GSH levels. Uncontrolled, induced diabetes caused a significant decrease in lens GSH and an increase in NEG of lens proteins. Parsley extract was not found significantly inhibit these effects.