Türkiye'nin iki yerli koyun ırkının (Türk merinosu ve morkaraman) genotipik farklılaşmalarının RAPD-PCR metodu ile moleküler analizi
Molecular analysis of two Turkish local sheep breeds (Turkish merino and morkaraman) on genotypic differences by RAPD-PCR method
- Tez No: 202028
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKIR ARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zengin gen kaynaklarına sahip Anadolu'da 20'ye yakın koyun ırkı bulunmaktadır. Islah çalışmaları sırasında ırkların gen havuzunda gen çeşitliliği azalmaktadır. Bu nedenle yerli ırkların orjinal gen havuzları tanımlanmalı ve korunmalıdır. Bu çalışmada Türkiye'nin iki yerli koyun ırkının (Türk Merinosu ve Morkaraman) genetik tanımlanmasında Polimeraz Zincir Reaksiyonuna Dayalı Rasgele Çoğaltılmış Polimorfik DNA (RAPD) yöntemi kullanıldı. Irklar arası genetik mesafe ve genetik polimorfizm tespit edildi. Çalışmada kullanılan iki yerli ırk rasgele seçilen 10 RAPD primeri ile tarandı ve bunların 5 tanesi ile toplam 24 lokus elde edildi. Bu lokuslarda 225-750 bç arasında değişen uzunluklarda bantlar gözlendi. Nei'nin genetik analiz yöntemine dayalı POPGENE paket programı kullanılarak veriler analiz edildi ve lokuslardan 23'ünün polimorfik olduğu belirlendi. Polimorfik lokus yüzdesi Türk Merinos'unda % 58.33, Morkaraman'da % 66.67 olarak bulundu. Irklar arasındaki genetik farklılık 0.2548, ırk içi genetik farklılık 0.2135 ve populasyonlar arasındaki farklılaşmanın büyüklüğü ise 0.1813 idi. Heterozigotluk Türk Merinos'unda 0.1792, Morkaraman'da ise 0.2489 olarak hesaplandı. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen veriler Türkiye'nin biyolojik zenginliğinin bir parçası olan Türk Merinosu ve Morkaraman ırklarının tanımlanması açısından önemlidir. Gelecekte bu iki koyun ırkının daha fazla RAPD primeri kullanılarak moleküler genetik analizi yapılacaktır. Anahtar kelimeler : Koyun, RAPD-PCR, genetik polimorfizm, Morkaraman, Türk Merinosu.
Özet (Çeviri)
There is nearly 20 sheep breeds in the Anatolia which has a rich gene resources. The gene diversity in the gene pool has been reduced during the improvement studies. So the orginal gene pools of local breeds must be identified and protected. In this study, Polymerase Chain Reaction based on Randomly Amplified Polymorphic DNA (RAPD-PCR) method was used to genetic identification of the two Turkish local sheep breeds (Turkish Merino and Morkaraman). The genetic distance and the genetic polymorphism between the breeds was determined. Two local sheep breeds used in this study were analysed by randomly chosen 10 RAPD primers and 24 total loci were obtained from 5 of them. The amplified bands ranged from 225-750 bp were observed in these loci. POPGENE programme which is based on Nei?s genetic analysis method was used to analyse the data and 23 of loci were determined as polymorphic. Percentage of polymorphic loci were found as % 58.33 in Turkish Merino and % 66.67 in Morkaraman. The genetic diversity between the breeds was 0.2548, the genetic diversity within the breeds was 0.2135 and the magnitude of differentiation between the populations was 0.1813. The heterozigosity was found as in Turkish Merino 0.1792 and 0.2489 in Morkaraman. In conclusion, data obtained from this study are important for the identification of Turkish Merino and Morkaraman breeds which are the part of Turkey?s biodiversty. Moleculer genetic analysis of these two sheep breeds by using more RAPD primers will be done in future. Key words : Sheep, RAPD-PCR, genetic polymorphism, Morkaraman, Turkish Merino.