Ruminantların beslenmesinde kullanılan bazı protein kaynağı yemlerin metabolik protein değerlerinin in vivo alternatifi yöntemler ile belirlenmesi
The determination of metabolizable protein values of some vegetable protein sources used in ruminant nutrition by alternative methods of in vivo
- Tez No: 202077
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, ruminantların beslenmesinde kullanılan bazı protein kaynağı yemlerin Metabolik Protein (MP) değerlerinin hesaplanmasında yararlanılan rumende etkin parçalanabilir protein (ERDP) ve sindirilebilir parçalanmayan protein (DUP) parametrelerini in vivo alternatifi Tarım ve Gıda Araştırma Konseyi (AFRC) modeline göre in situ Naylon Torba Tekniği (NTT) ile belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma materyali protein kaynağı yemlerin önce ham protein (HP) ve asit deterjanda çözünmeyen protein (ADIP) miktarları, daha sonra da NTT ile etkin protein parçalanabilirliği (p) bulunmuştur. En son olarak da, bu yemlerin HP, ADIP ve p parametreleri ile rumenden geçiş hızı katsayıları dikkate alınarak, besleme düzeylerine göre değişen (k) ERDP ve DUP miktarları hesaplanmıştır. Çalışmada protein kaynağı soya fasulyesi küspesi, ayçiçeği tohumu küspesi, pamuk tohumu küspesi, fındık küspesi, kolza tohumu küspesinin HP miktarları sırasıyla 509.2, 333.8, 382.9, 498.3 ve 357.7 g/kg KM'dir. Yemlerin besleme düzeylerine göre değişen 0.02, 0.05, 0.08 s-1 rumenden geçiş hızlarındaki ERDP miktarları sırasıyla 347.1, 275.3, 232.2 ; 235.1, 199.8, 178.2 ; 255.7, 220.8, 197.7 ; 349.9, 305.9, 277.2 ve 243.8, 193.1, 164.5 g/kg KM, DUP miktarları ise sırasıyla 102.0, 166.7, 205.4 ; 44.3, 76.0, 95.5 ; 68.0, 99.5, 120.2 ; 92.0, 131.6, 157.4 ; 58.6, 104.2, 130.0 g/kg KM' dir. Elde edilen bulgulara göre, yüksek verimli ruminatlar için önerilen 0.08 s-1 rumenden geçiş hızına göre yemlerin DUP miktarları en yüksek bulgudan VI başlayarak soya fasulyesi küspesi, fındık küspesi, kolza tohumu küspesi, pamuk tohumu küspesi, ayçiçeği tohumu küspesi olarak sıralandığından aynı sıralama ile yüksek verimli ruminantların protein ihtiyaçlarının daha rasyonel şekilde karşılanabileceği ileri sürülebilir. Çalışmada ayrıca, yemlerin MP değerlerinin hesaplanmasında yararlanılan, kurumadde tüketim düzeylerine göre değişen tüketilen parçalanabilir protein (DIP) oranları, in vivo alternatifi bir diğer yöntem olan Cornell Net Karbonhidrat ve Protein Sistemi (CNCPS) modeline göre hesaplanmış ve AFRC modeline göre elde edilen rumenden geçiş hızına göre de değişen p oranları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to obtain the effective rumen degradable protein (ERDP) and the digestible undegradable protein (DUP) parameters of some vegetable protein source feeds by in situ Nylon Bag Method (NBT), which is alternative method of in vivo, according to Agriculture and Food Research Council (AFRC) model to determine the Metabolizable Protein (MP) content. Firstly, the crude protein (CP) and acid detergent insoluble protein (ADIP) content of some vegetable protein source feeds were obtained. Furthermore, effective protein degradability (p) of feeds were determined by in situ NBT. Lastly, ERDP and DUP amounts were found by using CP, ADIP and p parameters according to the rumen outflow rates (k). The CP amounts were 509.2, 333.8, 382.9, 498.3 ve 357.7 g/kg DM for soybean meal, sunflower seed meal, cotton seed meal, hazelnut meal and rapeseed meal, respectively. According to the 0.02, 0.05, 0.08 h-1 rumen outflow rates, ERDP amounts were 347.1, 275.3, 232.2 g/kg DM, 235.1, 199.8, 178.2, g/kg DM, 255.7, 220.8, 197.7 g/kg DM, 349.9, 305.9, 277.2 g/kg DM, 243.8, 193.1, 164.5 g/kg DM and DUP amounts were 102.0, 166.7, 205.4 g/kg DM, 44.3, 76.0, 95.5 g/kg DM, 44.3, 76.0, 95.5 g/kg DM, 68.0, 99.5,120.2 g/kg DM, 92.0, 131.6, 157.4 g/kg DM, 58.6, 104.2, 130.0 g/kg DM for soybean meal, sunflower seed meal, cotton seed meal, hazelnut meal and rapeseed meal respectively. According to the obtained findings, DUP amounts were ranked as soybean meal, hazelnut meal, rapeseed meal, cotton seed meal and sunflower seed meal from the highest to the lowest according to the 0.08 s-1 rumen VIII outflow rate, therefore, it can be stated that the protein requirement of high yield ruminants can rationally meet with the same rank of feeds. In the study, degradable intake protein (DIP) according to the dry matter intake levels was also found by Cornell Net Carbohydrate and Protein System (CNCPS) model, which is another alternative method of in vivo, and DIP values were compared with p values determined by AFRC model.