Erzurum'da üretilen kaba ve kesif yemlerin naylon torba tekniği ile parçalanabilme düzeylerinin belirlenmesi
Determination of degradability levels of forage and concentrated feeds produced in Erzurum by nylon bag technique
- Tez No: 96454
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Erzurum'da üretilen ve ruminantlann beslenmesinde yaygın olarak kullanılan bazı kaba ve kesif yemlerin naylon torba tekniğinden yararlanılarak kuru madde (KM), organik madde (OM) ve ham protein (HP) parçalanâbilirlikleri ile bu parçalanabilirliklere ait yem parametreleri (a, b, a+b ve c) ile efektif KM, OM ve HP parçalanâbilirlikleri (EKMP, EOMP ve EHPP) belirlenmiştir. Denemede 2 yaşında rumen kanüllü üç Morkaraman koç kullanılmıştır. Araştırma materyali enerji yemleri (arpa, buğday ve buğday kepeği) ve karma yemler (besi karma yemi, süt karma yemi, buzağı büyütme ve buzağı başlatma yemi) 2, 4, 8, 16, 24 ve 48 saat; kaba yemler (arpa samanı, buğday şamam, yulaf, kılçıksız brom, yonca, korunga, fiğ ve kuru çayır otu) ise 4, 8, 16, 24, 48, 72 ve 96 saat sürelerle rumende naylon torbalarda inkübe edilmişlerdir. Inkübasyon sonrasında rumende parçalanmayan kısım kullanılarak KM, OM ve HP analizleri yapılmış, hesaplamalar sonucu bu besin maddelerinin rumende parçalanabilirlik özellikleri tespit edilmiştir. Enerji yemleri, karma ve kaba yemlerin rumende KM, OM ve HP parçalanabilirliklerine ait yem parametreleri (hızlı yıkılabilen fraksiyon, a; parçalanmayan ancak fermente olabilen kısım, b; toplam parçalanabilirlik veya asimtot değeri, a+b ve b'nin parçalanma hızı, c) ve rumenden geçiş hızı (0.03 h“1, 0.05 h”1 ve 0.06 h"1) katsayılarına göre değişen EKMP, EOMP ve EHPP parçalanabilirlik özellikleri incelendiğinde söz konusu parametreler bakımından enerji yemlerinden buğday, karma yemlerden besi karma yemi, kaba yemlerden de baklagillerin en yüksek değerlere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Degradabilities of crude protein (CP), organic matter (OM) and dry matter (DM) of some roughage and concentrate feeds, produced in Erzurum, which were commonly used for the feeding of ruminants as well as parameters (a, b, a+b and c) belonging degradabilities of the feeds and those of efective DM, OM and CP were determined by utilizing the nylon bag technique. Three Red Karaman rams with rumen cannulles at 2 years old were used in this research. Energy feeds (barley, wheat and wheat bran) and manufactured feeds (manufactured feed for dairy cattle, beef cattle, calf starter and calf developing feed) for the duration of 2, 4, 8, 16, 24 and 48 hours and the forages (barley straw, wheat straw, oats hay, bromegrass, alfalfa, sainfoin, vicia faba and hay) for 4, 8, 16, 24, 48, 72 and 96 hours were incubated in nylon bags in rumen. After incubation, the dry matter, organic matter and crude protein were analysed via the remaining the undegradable material in rumen and the degradability characteristics of the nutrients were calculated. Wheat from energy feeds, manufactured feed for beef cattle among concentrated feeds and legumes among forage had the highest values in terms of parameters studied, when EDM, EOM and ECP degradability characteristics which changed according to feed parameters coefficients (a, rapidly degradable fraction; b, undegradable but fermentable fraction; a+b, total degradable fraction or asymptote value; c, rate of degradation of b) belonging degradabilities of DM, OM and CP of energy feeds, concentrate and roughage as well as rumen fractional outflow rates (0.03 h“1, 0.05 h”1 and 0.06 h"1) were investigated.