Salen complexes and the effect of bulky groups on catalytic properties
Salen kompleksleri ve hacimli grupların katalitik özellikler üzerine etkisi
- Tez No: 202079
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, aminler ile karbonil bilesiklerinin kondenzasyonu ile kolayca hazırlanan Schiff bazları (ya da iminler, R1R2=NR3) ile ilgilidir. Son 20 yıl içerisinde, azot ve diger donorları içeren metal komplekslerinin kimyası ilgi çekmektedir. Bu ilgi metal komplekslerinin kararlılıkları, biyolojik aktiviteleri ve katalizör olarak kullanılmaları ile ilgilidir. Bu tez kapsamında, i) N2O2 ve ii) N,N' vericilerini içeren iki sınıf Schiff bazının sentezlenmesi amaçlanmıstır. kinci asamada Fe(II), Ni(II), Pd(II), Cu(II) iyonları ile kelat kompleksleri hazırlanmıstır. Bilesiklerin yapıları X-ray, IR, UV-VS, 1H NMR, 13C NMR, TGA ve manyetik momentum verileri ile karakterize edilmistir. Son asamada ise Suzuki ve C-N bag olusum tepkimelerinden olusan katalitik aktivite testleri yapılmıstır. Nsübsititüentlerine baglı olarak, kompleksler çesitli aktiviteler göstermislerdir (Sema 1).
Özet (Çeviri)
This thesis is related with Schiff bases (or imines, R1R2=NR3) which can be easily prepared by the condensation of amines with carbonyl compounds. During the last 20 years, considerable attention has been paid to the chemistry of metal complexes of imines containing nitrogen and other donors. This may be attributed to their stability, biological activity and potential application in catalysis. In the scope of this thesis, two classes of Schiff bases having i) N2O2 and ii) N,N? core were considered to be synthesized. In the second step, their chelate complexes with Fe(II), Ni(II), Pd(II), Cu(II) ions were prepared. The structure of all compounds was characterized by X-ray, IR, UV-VS, 1H NMR, 13C NMR, TGA and magnetic momentum data. In the final step, catalytic activity tests comprising the Suzuki and C-N bond formation was studied. Depending on the N-substituent, they showed mild to moderate activity (Scheme 1).