Determination and separation of fluoride in natural waters
Doğal sularda florür tayini ve ayrılması
- Tez No: 202084
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, YRD. DOÇ. DR. MÜŞERREF ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eser düzeydeki florür, kemiklerin ve dis minesinin olusumu için gerekli bir mineraldir. Ancak asırı miktarda alındığında florosis adı verilen dis ve iskelet hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır ve DNA'nın yapısı bozulmaktadır. Bu zararlı etkilerinden dolayı sularda florür iyonunun tayini büyük önem tasımaktadır. Sularda florür iyonu için izin verilen derisim 1.0 mg/L'dir ve yetiskinler için öldürücü doz 0.20-0.35 g/kg vücut ağırlığı olarak belirlenmistir. Sulu çözeltilerde ve sularda florür tayini için, kromatografik, spektrofotometrik, potansiyometrik yöntemler gibi bir çok yöntem gelistirilmistir. Bu çalısmada, çesitli doğal ve mineral sularda bulunan florür iyonunun tayini florür seçimli elektrot (WTW F800) kullanılarak yapılmıstır. Ölçümler doğrudan ve standart katma yöntemleriyle gerçeklestirilmistir. Florür derisimleri Shimadzu IC-Ai VI model iyon kromatografi cihazı kullanarak kromatografik olarak da ölçülmüstür. Sulardan florür giderimi için sorpsiyon ve elektrodiyaliz yöntemleri kullanılmıstır. Tokuyama TS-1-10 elektrodiyaliz cihazı kullanılarak, Balçova jeotermal suyundan florür etkin bir sekilde giderilmistir. Deney sırasında, seyreltik ve derisik bölmelerden periyodik olarak örnekleri alınarak iyon derisimleri analitik olarak tayin edilmistir. Metal yüklü zeolitlerle kesikli sorpsiyon çalısmaları gerçeklestirilmistir. ZEO-1 ve ZEO-2 tipi zeolit örneklerine Al3+ ve ZrO2+ metal iyonları yüklenerek hazırlanan adsorbentler kullanılarak Balçova jeotermal suyundan florür giderimi için optimum zeolit miktarı belirlenmistir. Zr-ZEO-2 tipi zeolitlerle kinetik çalısmalar da gerçeklestirilmistir. ANAHTAR KEL?MELER: Florür, florür iyon seçimli elektrot, iyon kromatografi, su, jeotermal su, elektrodiyaliz, zeolit, metal yüklü zeolit
Özet (Çeviri)
Fluoride in trace quantity is an essential element for normal mineralization of bones and formation of dental enamel. However, its excessive intake may result in several health problems such as fluorosis. The toxic effects of fluoride, other than dental and skeletal fluorosis, include enzyme damages, which result in a wide range of chronic diseases such as genetic damage, mental retardation, cancer, bone pathology, and others. Because of these effects, careful control of fluoride levels is required. The maximum acceptable concentration of fluoride in water is 1.0 mg/L and for adults the lethal dose is 0.20-0.35 g fluoride per kg body weight. Many methods such as chromatographic, spectrophotometric, potentiometric methods have been developed to determine the fluoride concentration in aqueus solutions and water. VIII In this study, determination of fluoride in various mineral and natural waters was investigated by using fluoride selective electrode F-ISE (WTW F800 Fluoride Combination Electrode). Measurements were performed by using direct and standart addition methods. The fluoride analyses in water samples were also performed by means of Ion Chromatography using a Shimadzu IC-Ai model ion chromatography equipment. Some investigations have been performed for removal of fluoride from water using sorption and electrodialysis method. Fluoride was effectively removed from Balçova geothermal water by electrodialysis using TS-1-10 electrodialysis equipment (Tokuyama). During the tests, water samples were taken periodically from dilute and concentrate streams, and the ion concentrations were determined analytically. Batch-mode sorption studies were performed by metal loaded zeolites. Al3+ and ZrO2+ metal ions were loaded on ZEO-1 and ZEO-2 type zeolite samples and optimum zeolite amount was determined for fluoride removal from Balçova geothermal water. Kinetic tests were performed by using Zr-ZEO-2. KEY WORDS: Fluoride, Fluoride selective electrode, ion chromatography, water, geothermal water, electrodialysis, zeolite, metal loaded zeolite.