Critique of legislation by scientific-technical criteria: Toward classification of cultural properties in Turkey
Bilimsel-teknik kriterler açısından mevcut yasamanın eleştirisi: Türkiye'de kültür varlıklarının sınıflandırılması
- Tez No: 202126
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK İPEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Law, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çalısmada, tasınmaz kültür varlıklarının günümüzdeki korunması irdelenmektedir. Bu bağlamda tasınmaz kültür varlıklarının tanımlandığı Venedik Tüzüğü'nden günümüze kadar geçen sürede olusturulmus baslıca ulusal ve uluslararası, teknik ve hukuki metinler incelenmistir. Türkiye'deki tasınmaz kültür varlıkları ile sınırlanan çalısmada, mevcut hukuk metinleri incelenerek bu varlıkların hangi tanımlar içinde yasal koruma kapsamında bulunduğu sorgulanmıstır. Türkiye' nin sahip olduğu potansiyel ve kosullar da dikkate alınarak tasınmaz kültür varlıklarının belirlenmesi için bir sistematik öneri gelistirmeye çalısılmıstır. Tasınmaz kültür varlığı örnekleri mevcut yasal tanımlar yanında yerel coğrafya dergileri taramaları, folklor arastırmaları, gözlemler ve resmi kurumlarla yapılan yazısmalarla belirlenmistir. Çalısma sırasında; (i) yetkili kurumların tasınmaz kültür varlıklarının belirlenmesi sorununun kısmen farkında olduğu, (ii) sistematik bir tasınmaz kültür varlığı sorgulama aracının mevcut olmadığı, (iii) fiziksel çevreyle iliskilendirilebilecek kapsamlı folklorik arastırmaların mevcut olduğu, (iv) benzer tasınmaz kültür varlıkları hakkında değisik tespit kararları bulunduğu, ancak teknik ve hukuki tanımlara dayalı genel bir koruma politikası belgesi bulunmadığı, (v) tasınmaz kültür varlıklarına ait resmi bir envanter bulunmamakla birlikte değisik kisi ve kurumlarca bu yönde çaba harcandığı, (vi) resmi yapıya yönelik yeni kurumsal organizasyonlar getiren yasal düzenlemelere gidildiği tespit edilmistir. Çalısma, yasal koruma uygulaması dısında kalan, çoğunluğu kırsal veya yerlesim saçağında bulunan tasınmaz kültür varlıklarının tesbiti ve olası diğer tasınmaz kültür varlıklarını içeren bir sınıflandırma çerçevesi belirlemistir. Bu bağlamda sınıflandırmanın ölçütleri olusturulmus ve her altbaslık için sorgulanması gereken ölçütler listelenerek mevcut uygulamaya yönelik organizasyon önerileri belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the contemporary conservation of immovable cultural properties. Eminent charters and conventions from the issue of Venice Charter to the present which show technical and legal quality were examined to determine the changes in time. As the study area physically limited with Turkey, immovable cultural properties that were conserved, investigated at Turkish legal texts and acts in force. Aim of the study is to investigate a systematic approach to fix the immovable cultural properties that show some kind of characteristics and applicable within the conditions and potentials of the country. Samples of immovable cultural properties were selected by examination of local geographical magazines, folkloric researches, experiences and official correspondence in addition to identifications at legal texts. During the study (i) some of the administrative institutions? awareness about the troubles of fixing immovable cultural properties (ii) essence of a systematic way defining immovable cultural properties (iii) presence of considerable number of folkloric research resources that show the relation between traditions and physical environment (iv) conflicts at fixation and registration decisions about identical immovable properties and absence of conservation policy that depends on technical and legal basis (v) absence of a national inventory of immovable cultural properties although there is an insufficient unofficial efforts (vi) a new legal attempt to reorganize the administrative institutions were all observed. The study defined a framework for classification of immovable properties that were left out the official conservation process and generally located at the fringes of settlements or at rural. In this context criteria for classification determined and listed for making investigation of inclusion class for each immovable property. Finally recommendations for reorganization of conservation institutions proposed.