An approach to summarize video data in compressed domain
Sıkıştırılmış bölgede video verilerinin özetlenmesi için bir yaklaşım
- Tez No: 202127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Geçirdigimiz 20 yıl içerisinde, sayısal video ve görüntülerin verimli ve ucuz bir ekilde ifade ihtiyacı büyük bir aratırma, gelitirme ve standartlatırma gayreti toplamistir. Bu gayretler sayisal yüksek standart televizyon yayınları, çokluortam video veritabanları, gözetim uygulamaları vb gibi çesitli uygulamaları hedeflemektedir. Bunun yaninda, bu uygulamalar bit hizlarını kabul edilebilir video nitelii içerisinde düüren algoritmalar koleksiyonunlarına ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde iletilen ya da kaydedilmi video içeriinin çou sıkıtırılmıs biçimde bulunmaktadır. Video içerii sayısındaki büyüme video dizinleme, özetleme ve soyutlama gibi problem sahalarınına olan aratırma ilgisini arttırmıtır. Bu çalımada dou sürecinde önemli yol almı olan ISO/ITU H264/AVC standardında kodlanmı bit dizisi içerisinde uzay-zamansal öngörme bilgisi sıkıtırılmı sahadan dorudan çıkarılarak sahne geçileri sezimi gerçeklenmitir. ISO/ITU H264/AVC standardının sözdizim, anlamsal tanımları ve ayrıtırma, kodçözme süreçleri sahne kesimi sezimi için incelenmitir. Çeitli test verileri JM Referans Test Modeli kullanılarak oluturulmu ve JM Referans Kodçözme modeli üzerinde gerçekletirmeler yapılmıtır. Bu çalımanın çıktısı ISO/ITU H264/AVC kullanan video dizinleme, özetleme ve soyutlama gibi uygulamalarında kullanılabilecek sahne kesik bilgileridir.
Özet (Çeviri)
The requirements to represent digital video and images efficiently and feasibly have collected great efforts on research, development and standardization over past 20 years. These efforts targeted a vast area of applications such as video on demand, digital TV/HDTV broadcasting, multimedia video databases, surveillance applications etc. Moreover, the applications demand more efficient collections of algorithms to enable lower bit rate levels, with acceptable quality depending on application requirements. In our time, most of the video content either stored, transmitted is in compressed form. The increase in the amount of video data that is being shared attracted interest of researchers on the interrelated problems of video summarization, indexing and abstraction. In this study, the scene cut detection in emerging ISO/ITU H264/AVC coded bitstream is realized by extracting spatio-temporal prediction information directly in the compressed domain. The syntax and semantics, parsing and decoding processes of ISO/ITU H264/AVC bit-stream is analyzed to detect scene information. Various video test data is constructed using Joint Video Team?s test model JM encoder, and implementations are made on JM decoder. The output of the study is the scene information to address video summarization, skimming, indexing applications that use the new generation ISO/ITU H264/AVC video.