Uniformly convergent approximation on special meshes
Özel ağlar üzerinde düzgün yakınsayan çözümler
  1. Tez No: 202136
  2. Yazar: ÖZGÜR BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN NESLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Difüzyon terimi küçük bir parametreyle çarpılmı olan konveksiyon-difüzyon probleminin bir boyutlu çözümleri için sonlu farklar metodu ele alınmaktadır. Merkez ve geri fark metodlarının ayrık maksimum normda düzgün yakınsak olmadıı bir analizle gösterilmektedir. Geri fark metodunun yine de a noktalarının özel bir seçimi ile ayrık maksimum normda düzgün yakınsak olduu gösterilmitir. Ayrıca noktasal bir kaynaa sahip olan konveksiyon-difüzyon denkleminin geri fark metodu ile yaklaık sonuçları üzerinde çalıılmıtır.
Özet (Çeviri)
We consider finite difference methods for the approximation of one-dimensional convection-diffusion problem with a small parameter multiplying the diffusion term. An analysis of the centered difference and upwind difference schemes on equidistant meshes shows that these methods are not uniformly convergent in the discrete maximum norm. However, we show that the upwind method over a set of suitably distributed mesh points produce uniformly convergent approximations in the discrete maximum norm. We further investigate the upwind difference method for the approximation of the convection-diffusion problem with a point source. Theoretical findings are supported with the numerical results.